Test na koronawirusa przed wlotem do USA
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom poinformowały we wtorek o nowych przepisach, które wymagają od pasażerów linii lotniczych podróżujących do USA, przedstawienia negatywnego testu na koronawirusa przed zezwoleniem na podróż do kraju. Działania te mają spowolnić rozprzestrzenianie się Covid-19.

Już od 26 stycznia wszyscy podróżni będą musieli poddać się testowi na koronawirusa w ciągu trzech dni przed przylotem do USA i muszą dostarczyć liniom lotniczym dokumentację negatywnego wyniku testu laboratoryjnego albo potwierdzenie wyzdrowienia po wcześniejszym zarażeniu wirusem.

Linie lotnicze muszą odmówić przyjęcia na pokład osób, które nie przedstawią dowodu negatywnego wyniku testu, dokumentacji potwierdzającej wyzdrowienie lub odmówią poddania się testom – twierdzi CDC.

„Ponieważ Stany Zjednoczone znajdują się w fazie wzrostu, wymóg testowania pasażerów samolotów pomoże spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa w momencie, gdy podejmowane są wysiłki mające na zaszczepieniu amerykańskiej populacji” – można przeczytać w wydanym przez CDC oświadczeniu.

Nowy nakaz rozszerza dyrektywy CDC z ubiegłego miesiąca, która wymaga od pasażerów podróżujących do USA z Wielkiej Brytanii, wykazania przed podróżą negatywnego wyniku testu na koronawirusa, co zostało wprowadzone po tym, jak w Wielkiej Brytanii nastąpił wzrost zachorowań związanych z nowym, bardziej zaraźliwym szczepem wirusa.

„Testy nie wykluczają ryzyka” – powiedział dyrektor CDC, Robert R. Redfield w wydanym we wtorek oświadczeniu. „Ale w połączeniu z okresem przebywania w domu i codziennymi środkami ostrożności, takimi jak noszenie maseczek i przestrzeganie dystansu społecznego, może to uczynić podróż bezpieczniejszą, zdrowszą i bardziej odpowiedzialną, zmniejszając rozprzestrzenianie się wirusa w samolotach, na lotniskach i miejscach docelowych”.

Pod koniec grudnia rząd Kanady ogłosił, że wszyscy pasażerowie korzystający z transportu lotniczego będą musieli wykazać negatywny wynik testu na koronawirusa przed podróżą do Kanady z innego kraj, z wyjątkiem dzieci poniżej piątego roku życia.

W sierpniu ubiegłego roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przewidywała, że międzynarodowy przemysł turystyczny może odnotować straty w wysokości 1 biliona dolarów w wyniku pandemii koronawirusa, a także 100 milionów utraconych miejsc pracy. Stany Zjednoczone zostały najdotkliwiej dotknięte epidemią koronawirusa. Johns Hopkins University ocena, że od początku pandemii w USA odnotowano ponad 22.7 miliona potwierdzonych zachorowań, a także 378,457 zgonów. Amerykanom nadal nie wolno podróżować do wielu krajów na całym świecie, szczególnie tych w Europie.

jm