Testy na COVID z Illinois ruszają na podbój Ameryki
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Uniwersytet Illinois opracował szybkie i pokazujące rzeczywiste wyniki testy na koronawirusa COVID-19. Cieszą się ogromnym zainteresowaniem w całych Stanach Zjednoczonych, są opracowane w Illinois i bazują na ludzkiej na ślinie. Naukowcy zdecydowali się więc na rozpowszechnienie testów w taki sposób, aby były łatwiej dostępne. Powołano do tego specjalną jednostkę - organizację. Powstała na prośbę instytucji i uniwersytetów z całych Stanów Zjednoczonych - naukowcy nazwali ją Shield T3.

Szybkie testy praktycznie od początku epidemii były towarem deficytowym. Znalezienie takich, które byłyby sprawdzone i przede wszystkim miarodajne, nie było i nadal nie jest łatwe. Ponieważ studenci wracają na uczelnie, a uczniowie do szkół, szybkie testy kolejny raz są na wagę złota – dlatego też nie dziwi fakt, że do naukowców z Illinois zwrócili się koledzy z pozostałych stanów. Z testów opracowanych przez Uniwersytet Illinois będą korzystać też lokalne władze. Gubernator Pritzker jest pełen podziwu dla naukowców. Jak sam przyznał – to przełomowa technologia w stanie Illinois i poza nim.

„Uniwersytet Illinois w pełni zasługuje na miano światowej klasy instytutu badawczego dzięki szybkim testom na COVID-19 bazującym na ludzkiej ślinie. Jestem dumny z ich pracy i nie mogę się doczekać, aby zobaczyć, co to odkrycie przyniesie nie tylko dla Illinois, ale i całego świata” – powiedział Pritzker.

W Illinois za upowszechnienie testu odpowiada grupa robocza SHIELD Illinois, prowadzona przez Rona Watkinsa, absolwenta UI w Urbana-Champaign. Shield T3, czyli organizacja mająca spopularyzować testy na terenie całego kraju będzie działać niezależnie od Shield Illinois.

Naukowcy z Uniwersytetu Illinois w Urbana-Champaign zostali zmuszeni do opracowania testów ze względu na powrót studentów na kampusy uniwersyteckie. W większości z nich uczniowie będą często badani na obecność koronawirusa, a nie ma lepszego testu niż ten szybki – na ślinę. Jak działa sam test? Przede wszystkim daje wyniki po kilku godzinach (2-6 h), jego skuteczność można porównać do tej zagwarantowanej przez testy wymazowe z ludzkich śluzówek. Jest pewna różnica, test na ślinę jest od nich kilkukrotnie tańszy.

FK