Niepotrzebne testy
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Wysokie wyniki testów SAT lub ACT nie są już wymagane do przyjęcia na kilkanaście czteroletnich wyższych uczelni i uniwersytetów w Illinois. Od niedawna dotyczy to również Northern Illinois University które akcpetuje teraz GPA w szkole średniej na poziomie 3.0 jako jedno z kryteriów przyjęcia.

Southern Illinois University-Carbondale, West Illinois University i wiele prywatnych uczelni już przyjęło podobne zasady.

Pierwszym czteroletnim college’em w Illinois, który przestał używać wyników ACT lub SAT do podejmowania decyzji o przyjęciu na studia, był Knox College w Galesburg, dokonując tego w 2005 roku. Wkrótce dołączyły do niego inne: Lake Forest, Augustana College i DePaul University.

Bob Schaeffer, dyrektor wykonawczy National Center for Fair and Open Testing, mówi, że praktyka sięga 1969 roku, ale nabrała tempa, szczególnie w ciągu ostatnich pięciu lat. Badania wykazały, że standardowe testy tworzą niesprawiedliwe bariery dla w przeszłości niedostatecznie reprezentowanych populacji i są „słabym czynnikiem prognostycznym w istotnych kwestiach”.

University of Chicago zrezygnował z wymogu testów w 2018 roku. Inne szkoły w Illinois, które również zdecydowały się z tego zrezygnować, to Columbia College, Illinois College, McKendree University, Monmouth College czy St. Augistine College.

Witryna FairTest.org zawiera listę szkół wyższych i uniwersytetów, które uznały standardowe testy za opcjonalne lub niewymagane do przyjęcia. Pracownicy strony muszą stale pracować nad aktualizacją, usuwając szkoły, które zmieniły zasady rekrutacji. To zadanie jest trudniejsze, niż mogłoby się wydawać.

„W przeszłości wymagania dotyczące testów były nieprzejrzyste” – twierdzi Schaeffer. „W erze przed internetem w wielu przypadkach trudno je było znaleźć, chyba że otrzymałeś papierową formę katalogu uczelni”. Schaeffer twierdzi, że jego strona ma około 400,000 wyświetleń rocznie.

JM

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym: