----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

„Stan Illinois jest w trakcie ostatecznych negocjacji w sprawie sprzedaży obiektu Thompson Center za 70 milionów dolarów. Kupi go deweloper, który ma przywrócić świetność jednemu z najbardziej rozpoznawalnych budynków w Chicago – poinformował o tym gubernator J. B. Pritzker. Budynek zachowałby swoją formę i przeznaczenie, czyli handel i usługi.

Sprzedaż, ale częściowa

Umowa, którą administracja Pritzkera ma nadzieję sfinalizować do wiosny stanowi, że stan zachowa jedną trzecią udziału w budynku, a pozostałą część sprzeda za 70 milionów dolarów. Pomimo teoretycznie dużych kosztów, urzędnicy gubernatora przekazali, że taka forma umowy jest dobrym rozwiązaniem dla podatników, ponieważ w przeciwnym razie władze stanowe musiałyby kupić lub wynająć inny budynek, aby zapewnić miejsce pracy swoim urzędnikom. Strona kupująca, czyli grupa deweloperska będzie musiała budynek wyremontować – chodzi m.in. o nowe przeszklenia, renowację wnętrz i wymianę systemów mechanicznych – cały remont powinien zająć dwa lata i kosztować ponad 100 milionów dolarów.  

Co z urzędnikami?

W Thompson Center pracuje kilka tysięcy osób, ale część z nich zostanie wkrótce przeniesiona do innych obiektów. Gubernator Pritzker poinformował na początku roku, że stan kupił za ponad 73 miliony dolarów budynek usługowo-biurowy zlokalizowany w centrum miasta przy 555 West Monroe Street - w dzielnicy West Loop. W tym właśnie miejscu pracę znajdzie przynajmniej 1,000 urzędników stanowych, a niektóre wydziały i agencję już zostały przeniesione. Mimo wszystko powierzchni biurowej nadal brakuje.

„Zakup budynku przy 555 West Monroe jest bardzo ważnym krokiem w naszych wysiłkach zmierzających do optymalizacji stanowych wydatków, chodzi przede wszystkim o zmniejszenie kosztów operacyjnych oraz zwiększenie możliwości kadrowych i efektywności samej pracy. Zakup tego budynku po prostu się opłacał…” – przekazał gubernator na początku roku.

Oficjalnie na sprzedaż

W maju tego roku władze stanu Illinois oficjalnie wystawiły na sprzedaż gmach James R. Thompson Center. Był to krok zapowiadany przez poprzednie ekipy rządzące, ale udało się to zrobić dopiero urzędnikom gubernatora Pritzkera. Dwa lata temu spekulowano, że cały obiekt powinien zostać kupiony za około 300 milionów dolarów.

Prób było już kilka

Thompson Center próbował już sprzedać były gubernator Rod Blagojevich zaraz po tym, jak objął urząd. Złożony przez niego wniosek został ostro skrytykowany i legislatorzy w Springfield ostatecznie zatwierdzili 10-letnią pożyczkę na rzecz nieruchomość w wysokości 200 milionów dolarów. Plan został w 2004 roku uznany za niekonstytucyjny przez ówczesną prokurator generalną Illinois Lisę Madigan i uchylony. Obecny gubernator J.B. Pritzker podpisał w 2019 roku ustawę dotyczącą sprzedaży budynku przy 100 W. Randolph. Została przyjęta przez stanowy Kongres wcześniej, bo w 2017 roku, ale nigdy nie trafiła do ówczesnego republikańskiego gubernatora Bruce’a Raunera z powodu uchybienia proceduralnego.

Co to za obiekt?

Budynek został oddany do użytku w maju 1985 roku. Nosił wówczas nazwę State of Illinois Center. Obecna nazwa została przyjęta w 1993 roku, kiedy to siedzibę władz stanowych w Chicago nazwano imieniem byłego republikańskiego gubernatora Jamesa R. Thompsona. Obiekt zajmuje cały blok od ulic Randolph, Lake, Clark i LaSalle. Przed budynkiem znajduje się rzeźba "Monument With Standing Beast" autorstwa Jean Dubuffeta.

Budynek został zaprojektowany przez pochodzącego z Niemiec architekta Helmuta Jahna Murphy’ego. Projekt od początku otrzymywał skrajne recenzje. Jedni byli nim zachwyceni; inni wręcz przeciwnie. Otwarta wewnętrzna przestrzeń 17-piętrowego budynku miała być symbolem "otwartości rządu".

FK