----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Do czwartku w Chicago doszło do 794 zabójstw. To nieznaczny wzrost w stosunku do ubiegłego roku, kiedy w tym samym okresie odnotowano ich 770, ale ponad 60% wzrost w porównaniu do 2019.

"Wszyscy wiemy, że tutaj - w Chicago - to był trudny rok" - powiedział szef chicagowskiego departamentu policji, David Brown na czwartkowej konferencji prasowej. "Zbyt wiele rodzin opłakuje utratę bliskich z powodu bezsensownej przemocy z użyciem broni".

Odnotowano również wzrost strzelanin w mieście - o ok. 9 procent w stosunku do 2020 roku. Dane chicagowskiego departamentu policji nie obejmują jednak strzelanin na autostradach, którymi zajmuje się policja stanowa. Do 22 grudnia policja stanowa zbadała 253 doniesienia o strzałach oddanych na drogach ekspresowych w Chicago i powiecie Cook, w tym 22, które dotyczyły ofiar śmiertelnych.

Brown zwrócił uwagę na osiągnięcia departamentu w ciągu ostatniego roku. Funkcjonariusze skonfiskowali narkotyki wartości 500 milionów dolarów, 25 milionów w gotówce i ponad 12,000 sztuk broni - to więcej, niż kiedykolwiek odzyskał departament.

Przygotowując się na weekend związany z obchodami Nowego Jorku, Brown zapowiedział odwołanie dni wolnych dla funkcjonariuszy, aby zapewnić wystarczającą liczbę patroli w mieście. Podobnie jak w Chicago, departament również odnotował wzrost liczby przypadków Covid-19, które wpłynęły na ilość policjantów na służbie.

"Poradzimy sobie z tym" - powiedział Brown.

Superintendent zapowiedział zwiększenie wysiłków rekrutacyjnych w 2022 roku z nadzieją na większą liczbę podań o pracę. Ma również nadzieję na wzmocnienie szeregów detektywów z wydziałów zabójstw i brutalnych przestępstw. Obecnie pracuje tam ok. 1,100 detektywów, a na jednego przypada około 5.5 sprawy.

"To za dużo" - stwierdził Brown.

Departament zamierza zwiększyć tę liczbę do 1,300, przy średniej liczbie prowadzonych spraw około 3.5 - zgodnie z zaleceniami ekspertów. Wzmocniona zostanie również grupa zadaniowa zajmująca się kradzieżami samochodów, których liczba drastycznie wzrosła w tym roku.

Departament pracuje także nad obsadzeniem stanowisk medycznych we wszystkich 22 dystryktach policyjnych w przyszłym roku, podkreślając nacisk na zasoby związane ze zdrowiem psychicznym i dobrym samopoczuciem funkcjonariuszy. Brown docenił wysiłki policjantów pracujących w tak trudnym czasie i dodał, że w 2021 strzelano do 75 funkcjonariuszy policji.

jm