Podatkowe kontrowersje wokół Trumpa
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Debata prezydencka, która poprzedzi listopadowe wybory zbliża się wielkimi krokami. Jednym z jej tematów mogą być najnowsze informacje, opublikowane przez dziennikarzy „The New York Times”. Jak donosi gazeta, w trakcie dwóch pierwszych lat prezydentury Donald Trump zapłacił dużo mniejszy podatek dochodowy niż przeciętny Amerykanin, zarabiając prawdopodobnie kilkadziesiąt razy więcej. Reporterzy dotarli też do informacji podatkowych głowy państwa z ostatnich 20 lat.

$750 dolarów - tyle wyniósł podatek dochodowy prezydenta USA Donalda Trumpa w roku 2016, czyli w momencie, gdy wywalczył fotel prezydencki. W kolejnym roku, już w trakcie urzędowania w Białym Domu, wysokość podatku była taka sama.

„Trump nie zapłacił żadnego podatku przez 10 z ostatnich 15 lat - twierdził, że stracił o wiele więcej pieniędzy, niż był w stanie zarobić" – napisali dziennikarze „The New York Times”.

Z dokumentów, które udało się zebrać dziennikarzom NYT wynika, że obecnemu prezydentowi udało się uzyskać tak korzystne rozliczenia z urzędem skarbowym dlatego, że wskazywał na duże straty finansowe wielu swoich biznesów. Przykładowo strata w działalności pól golfowych należących do prezydenta na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat wyniosła ponad $300 mln. Autorzy artykułu zwracają uwagę, że mimo wszystko Trump uzyskał w ciągu 15 lat (do roku 2018) dochód w wysokości $434.9 mln, a w zeznaniach podatkowych widniały milionowe straty.

Donald Trump zaprzecza

Do niedzielnego raportu NYT odniósł się sam prezydent, mówiąc, że doniesienia to typowy paszkwil przygotowany przez dziennikarzy.

„To jest fake news, całkowity fake news. To zmyślone, fałszywe informacje. Przerabialiśmy już tę historię, mogliście mi zadać te same pytania cztery lata temu, kiedy był o to spór i mówiłem o tym. To całkowicie nieprawdziwe informacje. Dużo zapłaciłem, także stanowych podatków dochodowych. W Nowym Jorku pobiera się dużo opłat i ja dużo pieniędzy zapłaciłem w tym stanie. Wszystko zostanie ujawnione, wszystko wyjdzie na jaw” - zapewnia Donald Trump.

Prezydent nie powiedział, kiedy konkretnie opublikuje swoje rzeczywiste dochody. Podobne obietnice, jak sam przyznał, składał na początku swojej prezydentury w 2016 roku, ale do dzisiaj ich nie zrealizował.

Zarzuty w stosunku do Donalda Trumpa mówiące o tym, że unika rozliczania się z podatku dochodowego i utajnia swoją działalność biznesową nie są niczym nowym. W trakcie ostatniej kampanii prezydenckiej zwracała na to uwagę kandydatka demokratów Hillary Clinton. Trump obracał to w żart twierdząc, że to świadczy o jego sprycie.

The New York Times podkreśla, że to dopiero pierwszy z cyklu publikacji w tej sprawie. Kolejne mają pojawić się w nadchodzących tygodniach.