Trump o wizach dla Polaków: w ciągu kilku miesięcy możemy to załatwić
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Zniesienie wiz dla Polaków w ciągu kilku miesięcy zapowiedział prezydent Donald Trump podczas poniedziałkowego spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą w Nowym Jorku.

"Jeśli chodzi o program Visa Waiver, już wszystko właściwie zostało zakończone" - mówił Donald Trump.

„Przygotowujemy zniesienie wiz dla Polaków. Pracujemy nad strukturą. Ale może pan poinformować Polaków, że Donald Trump dokonał tego, co nie udało się nikomu od dawna” - mówił prezydent Trump do prezydenta Polski.

"Musimy wypracować jeszcze struktury, musimy to zrobić. Ale [Polska] się kwalifikuje, razem ciężko na tym pracowaliśmy, ale teraz się kwalifikują. Wydaje mi się, że w ciągu kilku miesięcy możemy to załatwić. Wiem, że Polska czekała na to… jak długo? Trzydzieści lat? To długi czas, nie wiedziałem nawet, że tak długo. Ale załatwiliśmy to. Trump sprawy załatwia. Inni nie dają radę, a my dajemy rade. To dobra sprawa, dobra dla wszystkich” - dodawał prezydent Trump.

Według informacji portalu Onet.pl odsetek odmów podań o wizy w konsulatach amerykańskich w Polsce po raz pierwszy w historii spadł do 2.8 proc. To o 0.2 proc. mniej niż poziom wymagany przez program bezwizowy. Ogłoszenie oficjalnego zaproszenia Polski do programu bezwizowego może nastąpić już 30 września, bo wtedy w USA kończy się rok budżetowy – podaje Onet.pl, który powołuje się na informacje od rozmówcy związanego z jednym z amerykańskich think-tanków.

Podczas spotkania w Nowym Jorku prezydenci Trump i Duda podpisali deklarację militarną, która przewiduje, że ze Stanów Zjednoczonych ma przyjechać do Polski tysiąc dodatkowych osób personelu wojskowego. Obecnie stacjonuje w Polsce 4,500 amerykańskich żołnierzy.

Amerykanie będą korzystali z baz w Drawsku Pomorskim, Wrocławiu-Strachowicach, Łaskach, Powidzu i Lublińcu. W Poznaniu siedzibę będzie miało dowództwo dywizyjne US Army.

Donald Trump zaprzeczył, jakoby miało to związek np. z większym zagrożeniem ze strony rosyjskiej.

“To dlatego, że mamy prezydenta w Polsce, którego lubię, którego szanuję. Zapytał, czy bylibyśmy gotowi to zrobić. Mówiłem, że konieczna byłaby budowa infrastruktury. Odpowiedzieli, że są gotowi to zrobić. Wypracowaliśmy porozumienie, i jest to dla mnie zaszczyt. Mamy w Stanach Zjednoczonych 10 mln osób polskiego pochodzenia, w szczególnych obszarach Stanów Zjednoczonych. To wspaniali ludzie, wspaniały kraj” - powiedział.

Prezydent Trump, pytany, kiedy złoży wizytę w Polsce, odpowiedział, że "niebawem". Donald Trump miał do Warszawy przylecieć na uroczystości z okazji 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej. Prezydent odwołał jednak swój przyjazd do Polski z powodu zmierzającego wtedy do wybrzeży USA huraganu Dorian.

Polska para prezydencka w sobotę przybyła do Nowego Jorku, a w niedzielę wzięła udział w niedzielnej mszy św. w parafii Świętego Krzyża w New Britain w stanie Connecticut. Prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia dwunastu Polakom i osobom polskiego pochodzenia, zasłużonym w tworzeniu organizacji polonijnych. Wyróżnienia otrzymali między innym kombatanci, duchowni, przedsiębiorcy i harcerze. Andrzej Duda przekazał też biało-czerwone flagi kilkunastu polskim placówkom kulturalnym i szkołom.

Zwracając się do Polonii Andrzej Duda podkreślał, że Polacy "ciężko pracowali i walczyli budując potęgę Stanów Zjednoczonych”. Równocześnie - jak mówił - Polonia nie zapominała o bliskich w kraju. Prezydent wymienił liczne zasługi, którymi się wsławiła - pomoc nowo przybyłym do Ameryki Polakom, wsparcie dla rodaków w kraju, kiedy powstawała NSZZ "Solidarność" i przesyłanie licznych paczek do Polski w czasach stanu wojennego.

We wtorek prezydent Duda weźmie udział w sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, podczas którego wygłosi przemówienie. Wieczorem prezydent i Pierwsza Dama RP wezmą udział w przyjęciu wydawanym przez amerykańską parę prezydencką. W ostatnim dniu wizyty w Nowym Jorku Andrzej Duda weźmie udział w spotkaniach w ONZ na temat zrównoważonego rozwoju i Konwencji Praw Dziecka oraz spotka się z przedstawicielami organizacji żydowskich.

Źródła: Informacyjna Agencja Radiowa, Onet.pl
opr. JT

foto: Kancelaria Prezydenta RP