----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Agencja ds. Żywności i Leków (FDA ) zatwierdziła trzecią, przypominającą dawkę szczepionki przeciw Covid - 19, dla określonej grupy ludzi.

Preparat mają otrzymać osoby w wieku 65 lat i starsze oraz te narażone na niebezpieczeństwo ciężkiego przebiegu choroby. Na szczepionkę zakwalifikują się także osoby szczególnie obarczone ryzykiem zakażenia; pracownicy służby zdrowia oraz sklepów, nauczyciele oraz osoby przebywające w schroniskach dla bezdomnych i więzieniach.

Trzecia dawka ma być podana co najmniej sześć miesięcy po podaniu drugiej. FDA zaznacza, że nadal będzie analizować dane dotyczące stosowania dawek przypominających. W zeszłym tygodniu Pfizer zwrócił się do FDA o zatwierdzenie trzeciej dawki preparatu u wszystkich osób powyżej 16 roku życia. Agencja opowiedziało się jednak przeciwko. Uznano, że nie ma wystarczających dowodów na to, iż odporność zaczyna słabnąć po sześciu miesiącach, chociaż dowody wskazują, że szczepionka będzie pomocna dla osób starszych i tych z grupy wysokiego ryzyka.

Trzecia dawka musi zostać jeszcze oficjalnie zatwierdzona przez Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC). Głosowanie ma odbyć się w czwartek.

al