----- Reklama -----

Luxahaus Beyond

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

26 stycznia 2022

Udostępnij znajomym:

Sąd Najwyższy niedawno zwolnił firmy z obowiązku egzekwowania federalnych przepisów dotyczących szczepień i testów, ale nie odbiera to poszczególnym biznesom możliwości wprowadzania własnych wymogów w tej kwestii.

Sąd Najwyższy unieważnił rozporządzenie administracji Bidena, wymagające od firm zatrudniających co najmniej 100 osób wprowadzenia zasad, zgodnie z którymi wszyscy pracownicy muszą być zaszczepieni przeciwko COVID-19 lub muszą poddawać się cotygodniowym testom. Jednak firmy mogą wdrażać dowolne zasady w granicach prawa, w tym własne wymogi szczepień.

Tak więc, dopóki nie ma stanowego, lokalnego ani federalnego prawa zabraniającego firmom wprowadzania nakazów szczepień, pracownicy nadal mogą stanąć przed wyborem – zaszczepić się lub zaryzykować utratę pracy.

„O ile nie ma prawa, w Stanach Zjednoczonych jest to zatrudnienie na zasadzie dobrowolności. Pracodawcy mogą mieć swoje własne wymagania odnośnie pracowników, a jeśli im się to nie podoba, mogą znaleźć inną pracę. To jest domyślne” – powiedziała Susan Carle, prodziekan i profesor prawa na American University Washington College of Law.

Zależy od stanu

Mandaty dotyczące szczepień stały się kontrowersyjną kwestią, a kilku gubernatorów podpisało przepisy zakazujące niektórym pracodawcom uzależniania od nich kwestii zatrudnienia. W Montanie, na Florydzie i w Teksasie prywatni pracodawcy nie mogą egzekwować nakazów szczepień, a w pięciu innych stanach – Utah, Tennessee, Indianie, Georgii i Arkansas – zakaz nakazów szczepień dotyczy pracowników stanowych i rządowych.

W New Hampshire pracodawcy mogą nakazać szczepienia tylko wtedy, gdy istnieje „bezpośrednie zagrożenie”, które definiuje się jako znaczące ryzyko dla zdrowia lub bezpieczeństwa pracowników, którego nie można zmniejszyć za pomocą innych rozsądnych rozwiązań.

Oprócz przestrzegania prawa regulującego szczepienia, pracodawcy muszą również przestrzegać przepisów, które już istnieją. Niezwolnienie z obowiązku szczepienia osób z uzasadnionych powodów medycznych może stanowić naruszenie American With Disabilities Act, a firmy mogą stanąć w obliczu pozwów sądowych, jeśli nie zapewnią zwolnień z powodu przekonań religijnych wynikających z ustawy o prawach obywatelskich z 1964 r.

Wiele firm utrzymuje swoje wymagania dotyczące szczepień. Dla niektórych, takich jak JP Morgan, jest to kwestia przestrzegania prawa stanowego i lokalnego. Pracownicy nowojorskich biur JP Morgan będą musieli zostać zaszczepieni, aby kontynuować pracę w firmie, ponieważ budynek jest miejscem tylko dla osób zaszczepionych (vaccine-only facility).

Inne biznesy decydują się utrzymać wymów szczepień, aby zachować bezpieczeństwo pracowników. Dorit Reiss, profesor University of California Hastings College of Law, powiedziała, że pozwy o bezprawne rozwiązanie umowy „mają niewielkie szanse na powodzenie”, dopóki dostępne są zwolnienia medyczne i religijne.

jm

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----