Tydzień bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Niemal codziennie docierają do nas informacje o wypadkach na przejazdach kolejowych, które mają tragiczne następstwa. W tym tygodniu w Illinois promowano bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych. 

Operacja “Clear Track” jest największą tego typu kampanią w Ameryce Północnej. Koordynowana przez sieć kolei Amtrak i Operation Lifesaver Inc., ma na celu zmniejszenie liczby wypadków na przejazdach kolejowych w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie, w których ginie lub odnosi poważne obrażenia ciała ponad 2,100 osób każdego roku.

W ubiegłym roku Illinois zajęło trzecie miejsce w kraju pod względem liczby ofiar śmiertelnych na przejazdach kolejowych.

Ponad 500 departamentów policji i biur szeryfa w całej Ameryce Północnej zgłosiło się do inicjatywy. Uczestniczące wydziały policji współpracowały w celu egzekwowania przepisów dotyczących przejazdów kolejowych przez kierowców, pieszych i rowerzystów. Wciąż większość nieszczęśliwych zdarzeń jest skutkiem nierespektowania przepisów drogowych.

W razie nagłego wtargnięcia samochodu na przejazd kolejowy maszynista nie ma żadnych szans, by uniknąć wypadku, a auto ulega niemal zawsze całkowitemu zniszczeniu. Eksperci od bezpieczeństwa apelują przede wszystkim, by zbliżając się do przejazdu kolejowego zachować szczególną ostrożność. Przed wjechaniem na tory upewnijmy się, czy nie zbliża się pociąg.

Pamiętajmy, by nie zatrzymywać pojazdu na przejeździe kolejowym. Dodatkowo nie wyprzedzajmy drugiego pojazdu na przejeździe kolejowym, a także nie omijajmy pojazdu oczekującego na otwarcie rogatek. Zabronione jest objeżdżanie opuszczonych szlabanów oraz wjeżdżanie na przejazd, jeżeli zostało rozpoczęte ich opuszczanie lub podnoszenie nie zostało zakończone.

JT