Ubezpieczenie dla starszych, nielegalnych imigrantów
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Illinois będzie pierwszym stanem w kraju oferującym możliwość ubezpieczenia zdrowotnego osobom, które ukończyły 65 lat, płaciły podatki, ale ze względu na swój status imigracyjny nie mogły zakwalifikować się na świadczenia Medicare i Social Security. Program ruszy w grudniu.

Osób takich jest wiele. To ludzie, którzy kilka dekad temu przybyli tu w wieku 20, 30, 40, a nawet 50 lat i do tej pory nie udało im się zalegalizować pobytu. To zwykle osoby, które przez wszystkie te lata płaciły podatki, ale ze względu na brak legalnego status nie mogą w wieku emerytalnym korzystać ze wypracowanych świadczeń Medicare oraz wypłat Social Security.

W grudniu pojawi się taka możliwość. Przegłosowany podczas wiosennej sesji program pozwala osobom znajdującym się w takiej sytuacji otrzymać ubezpieczenie zdrowotne, które w dużym stopniu przypomina Medicaid. Jest to jednak program stanowy, działający w podobny sposób.

Według Hayley Burgess z National Immigration Law Center, Illinois jest pierwszym stanem, który w pełni finansuje tego typu program ubezpieczeń zdrowotnych dla osób starszych, będących imigrantami bez dokumentów legalizujących pobyt.

Ocenia się, że w pierwszym okresie może zapisać się do niego od 400 do 2000 osób, jednak z czasem liczba ta będzie znacznie wyższa.

Jest to jednocześnie problem dla twórców programu i argument dla przeciwników jego wprowadzenia. Chodzi o przyszłe koszty, które mogą okazać się wysokie.

Niepublikowane jeszcze badanie przeprowadzone przez Rush University Medical Center pokazuje, że populacja starszych imigrantów nieposiadających legalnego pobytu, będzie znacząco rosnąć w Illinois w ciągu następnych 10 lat.

Grupa wiekowa od 65 do 74 lat może wzrosnąć w tym czasie dwunastokrotnie, podczas gdy liczba osób bez legalnego statusu w wieku od 75 do 84 lat może wzrosnąć jedenastokrotnie. Oznacza to, że w 2030 roku będzie ponad 55,000 starszych mieszkańców Illinois bez legalnego statusu imigracyjnego. W dużej mierze chodzi o imigrantów przybyłych do USA w latach 80. gdy sami byli w wieku 20 - 40 lat. Ludzi ci właśnie teraz osiągają wiek, w którym płacone podatki upoważniałyby do planów emerytalnych i ubezpieczeń społecznych.

Koszt pokryty wielokrotnie

Rozszerzenie dostępu do ubezpieczeń zdrowotnych ma kosztować stan 5 milionów dolarów. Ale to niewielka kwota w porównaniu z wniesionymi już składkami podatkowymi grupy objętej ubezpieczeniem.

Badanie z 2017 roku wykazało, że mieszkańcy Illinois nie posiadający legalnego statusu imigracyjnego płacili ponad 758 milionów dolarów rocznie w podatkach stanowych i lokalnych.

Ponieważ program jest finansowany przez stan, nie podlega zasadzie, która pozwala władzom federalnym rozpatrującym wnioski o legalizację statusu traktować osoby pobierające te

Zapisy do programu rozpoczną się w grudniu, z możliwością ubiegania się o ubezpieczenie wstecz, co obejmie rachunki za opiekę zdrowotną z poprzedniego roku. Osoby uprawnione mogą składać wnioski za pośrednictwem stanowej witryny internetowej.

RJ