Uczniowie stracili już 10 dni zajęć
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Uczniowie chicagowskich szkół publicznych stracili już 10 dni szkolnych, a związek zawodowy reprezentujący strajkujących nauczycieli i urzędnicy miejsc w dalszym ciągu nie są w stanie osiągnąć porozumienia i zakończyć negocjacji.

Burmistrz Lori Lightfoot zaproponowała nową umowę kończącą strajk, ale nie jest jasne, czy przywódcy Chicago Teachers Union są skłonni ją rozważyć.

We wtorek burmistrz opublikowała projekt najnowszej oferty dla związku, która obejmuje: 16% podwyżki wynagrodzenia w okresie pięciu lat, co według CPS podniosłoby przeciętne wynagrodzenie nauczycieli do prawie 100,000 dolarów rocznie; zobowiązanie do umieszczenia pielęgniarki i pracownika opieki społecznej w każdej szkole, 35 milionów dolarów na zmniejszenie rozmiaru klas, czyli o 10 milionów więcej niż w ostatniej ofercie. Jednak CTU twierdzi, że szuka porozumienia w szerokim zakresie zagadnień, wliczając to w poparcie Lightfoot dla stanowego ustawodawstwa, aby wybierać, a nie powoływać zarząd szkół w dystrykcie.

„Czy naprawdę dzieci pozbawione będą zajęć tak długo, aż zgodzę się w pełni poprzeć program polityczny CTU?” – zapytała Lightfoot we wtorek na konferencji prasowej. „Jeśli CTU chce umowy, na stole znajduje się umowa do rozważenia”.

Burmistrz powiedziała, że poprosiła kierownictwo CTU o przedstawienie najnowszej oferty Izbie Delegatów związku. Jednak w środę przedstawiciele CTU odpowiedzieli, że są „oszołomieni” prośbą burmistrz, ponieważ na stole nie ma nowej oferty do rozważania, a tylko ogólne zarysy potencjalnej umowy zostały omówione we wtorek.

Z uwagi na to, że strajk objął już 10 dni lekcyjnych, szkoły publiczne w Chicago będą musiały nadrobić stracony czas. Stan wymaga co najmniej 180 dni szkolnych rocznie. CPS miało osiem dni awaryjnych uwzględnionych w harmonogramie. Stracone dni będą mogły być nadrobione po 19 czerwca. Rada Edukacji zagłosuje nad tym, kiedy dodać dodatkowe zajęcia podczas posiedzenia zaplanowanego na 20 listopada. Chicago Teachers Union prosi o nadrobienie wszystkich straconych dni.

Podczas strajku nauczycieli w 2012 roku stracono siedem dni lekcyjnych, zostały one nadrobione poprzez skrócenie przerwy zimowej i dodanie dni pod koniec roku szkolnego.

Monitor

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym: