Urzędnicy lekceważący środki zaradcze będą odpowiedzialni za wzrost wskaźników
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Działalność barów i restauracji w pomieszczeniach zamkniętych została zawieszona w 10 z 11 regionów, na które został podzielony stan, co ma na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Od środy ograniczenia te zostaną rozszerzone na północno-środkowe Illinois, czyli region 2.

Urzędnicy stanowi polegają na władzach lokalnych i organach ścigania, aby egzekwować wprowadzone środki, ale niektórzy otwarcie sprzeciwiają się tym ograniczeniom – od przedmieść Chicago, po stolicę stanu, Springfield.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej gubernator J.B. Pritzker przekazał wiadomość tym, którzy planują zignorować narzucone przez stan środki łagodzące.

Lokalni urzędnicy, którzy nie postępują właściwie, będą odpowiedzialni za gwałtownie rosnące wskaźniki infekcji i przytłoczenie szpitali, za kolejne ofiary śmiertelne, jeśli nie będą egzekwować tych zasad” – powiedział Pritzker. „Wiemy, że miejsca, które pozostają otwarte i łamią wprowadzone ograniczenia, przyczyniają się do rozprzestrzeniania się wirusa. Te miejsca powodują rozprzestrzenienia się wirusa na cały stan”.

We wtorek stanowe służby zdrowia zgłosiły 6,516 potwierdzonych przypadków Covid-19 i 68 kolejnych zgonów, zwiększając tym samym całkowitą liczbę przypadków w Illinois do 430,018 i 9,878 ofiar śmiertelnych od czasu wybuchu epidemii w Illinois.

Siedmiodniowy wskaźnik pozytywności w cały stanie wynosi 8.2%. Tydzień temu wskaźnik ten wynosił 6.4% - wynika z danych IDPH.

Gubernator odniósł się także do informacji na temat planowanych w mieście imprezach wyborczych. „Lokalni urzędnicy, lokalne organy ścigania powinny egzekwować przepisy obowiązujące w stanie. Wiecie, dlaczego? Ponieważ kilka tygodni od tego, w wynik tych zgromadzeń ludzie trafią do szpitali” – powiedział gubernator. „Lokalni urzędnicy muszą egzekwować przepisy, ale nie dopuścić do tragicznej sytuacji, ludzi umierających, ponieważ nie są w stanie uzyskać pomocy w szpitalu”.

jm