----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Połowa Amerykanów uważa, że polityka klimatyczna USA jest „niewystarczająca”, aby zapobiec zmianom klimatu – wynika z najnowszego sondażu PBS.

Ankieta, która objęła 1,209 dorosłych Amerykanów i została przeprowadzona w dniach 18-22 października, wykazała, że 78% demokratów, 49% niezależnych wyborców i 22% republikanów stwierdziło, iż polityka klimatyczna USA „nie idzie wystarczająco daleko”. Sondaż wykazał również, że 84% demokratów i 29% republikanów uważa, że globalne wysiłki na rzecz walki ze zmianami klimatu są niewystarczające.

Wyniki ankiety poprzedziły szczyt klimatyczny ONZ odbywający się w Glasgow w dniach od 31 października do 12 listopada. Podczas COP 26 urzędnicy i światowi przywódcy, w tym prezydent Joe Biden, ocenią światowe postępy w radzeniu sobie ze zmianami klimatu i ustalą nowe plany mające na celu zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. Do Glasgow przybyło ponad 120 przedstawicieli państw i rządów z całego świata, a w trakcie otwarcia przemawiali między innymi Książe Karol, Sir David Attenborough i Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres oraz gospodarz szczytu, Boris Johnson. Głównym celem konferencji jest wzmocnienie uzgodnień zawartych w Paryżu w 2015 roku, gdy po raz pierwszy wszystkie kraje zawarły porozumienie w sprawie walki z globalnym ociepleniem i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Wielkimi nieobecnymi tego wydarzenia są prezydent Rosji Władimir Putin i Xi Jinping, prezydent Chin, kraju, który jest największym emitentem gazów cieplarnianych na świecie.

Niektórzy wciąż nie wierzą

Inne niedawne badanie wykazało, że podczas gdy 75% Amerykanów przyznaje, że problem zmian klimatycznych jest prawdziwy, 10 procent w dalszym ciągu w to nie wierzy. Ankieta została przeprowadzona przez Associated Press-NORC Center for Public Affairs Research oraz Energy Policy Institute na Uniwersytecie w Chicago.

54 procent respondentów, którzy uważają, że zmiany klimatyczne istnieją, stwierdziło również, że ich przyczyną jest działalność człowieka. Tymczasem 14% stwierdziło, że zmiany klimatyczne są spowodowane naturalnymi zmianami w środowisku, teoria, którą naukowcy uznali za błędną. Łącznie 32 procent stwierdziło, że jest to mieszanka obu tych czynników.

Sondaż wykazał również, że sześciu na dziesięciu Amerykanów uważa, iż globalne ocieplenie przyspiesza, a 55 procent respondentów chce, aby Kongres uchwalił ustawę, która zapewni, że kraj będzie wykorzystywał czystą energię do produkcji energii elektrycznej i mniej polegał na gazie ziemnym i węglu. Szesnaście procent Amerykanów jest przeciwko takim środkom.

Stany Zjednoczone próbują forsować rozwiązania kryzysu klimatycznego, a prezydent Biden ogłosił nowe ramy planu Build Back Better, który obejmuje 555 miliardów dolarów na przeciwdziałanie zmianom klimatu.

jm