----- Reklama -----

Luxahaus Beyond

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

29 czerwca 2022

Udostępnij znajomym:

Administracja prezydenta Bidena zapowiedziała „wzmocnioną ogólnokrajową strategię szczepień”, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się małpiej ospy w Stanach Zjednoczonych.

We wtorek najważniejsi federalni urzędnicy ds. zdrowia, w tym dyrektor Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom, dr Rochelle Walensky i dr Ashish Jha, koordynator odpowiedzi na Covid-19 w Białym Domu, przedstawili plan mający na celu rozszerzenie dostępności szczepionki na tę chorobę.

Departament Zdrowia i Opieki Społecznej udostępni 296,000 dawek w nadchodzących tygodniach –z czego 56,000 dawek zostanie udostępnionych natychmiast – i oczekuje, że do końca roku w USA będzie dostępnych łącznie 1.6 miliona dawek. Oferowana szczepionka JYNNEOS, podawana jest w dwóch dawkach w odstępie 28 dni.

Według CDC obecnie istnieje ponad 300 potwierdzonych przypadków małpiej ospy w USA, jednak brak testów oznacza, że epidemia jest prawdopodobnie większa niż sugerują to obecne liczby.

Małpia ospa rozprzestrzenia się poprzez bezpośrednio kontakt z wysypką lub płynami osoby zakażonej. Wirus może pozostawać na niektórych ubraniach lub powierzchniach. Na tym etapie eksperci ds. zdrowia podkreślają, że wydaje się, iż jest ona spowodowana głównie kontaktami intymnymi lub seksualnymi.

Naukowcy badają obecnie, czy może rozprzestrzeniać się od ludzi bez objawów lub przez płyny ustrojowe, takie jak nasienie lub wydzielina z pochwy. „Ważne jest, abyśmy zachowali przewagę, zarówno pod względem reakcji na kwestie zdrowia publicznego, jak i naszego naukowego zrozumienia dynamiki transmisji i ewolucji wirusa”, aby opanować epidemię, mówi dr Seth Blumberg, profesor medycyny na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco.

Dystrybucja szczepionek

Zgodnie z tą nową strategią, szczepionka będzie teraz podawana osobom z potwierdzoną i przypuszczalną ekspozycją na małpią ospę. Obejmuje to „osoby, które miały bliski kontakt fizyczny z kimś, u kogo zdiagnozowano ospę małpią, tych, którzy wiedzą, że u ich partnera seksualnego zdiagnozowano ospę małpią, oraz mężczyzn, którzy uprawiają seks z mężczyznami, którzy niedawno mieli wielu partnerów seksualnych w miejscu, w którym stwierdzono występowanie ospy małpiej lub na obszarze, na którym choroba się rozprzestrzenia” – wynika z komunikatu prasowego HHS.

Urzędnicy federalni pracują także nad zwiększeniem dostępności testów i kampanii edukacyjnej.

„Wszystko, co [CDC] robi, powinni byli zrobić kilka tygodni temu” – uważa dr Ali Khan, były urzędnik CDC, który obecnie pracuje na Uniwersytecie Nebraski. Mimo to „obecny plan jest absolutnie odpowiedni dla tego, co aktualnie obserwujemy, opracowany w oparciu o dostępne informacje”, skupiając się na edukacji, testach i szczepieniach w grupach wysokiego ryzyka.

jm

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Obamacare po polsku 300 x 600

----- Reklama -----