Ustawa ws. kart FOID przepadła w Senacie
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Ustawa, która miała być reformą prawa regulującego dostęp do broni w Illinois, nie została przyjęta na ostatniej wiosennej sesji stanowego Kongresu.

Zwolennicy “Fix the FOID” podkreślają, że ustawa była w dużej mierze odpowiedzią na masową strzelaninę, do której doszło w lutym w Aurorze.

Gary Martin zabił pięciu pracowników w fabryce Henry Pratt Co. i zranił pięciu funkcjonariuszy. Władze stanowej policji Illinois przyznały, że nigdy nie powinien otrzymać pozwolenia na posiadanie broni.

Dochodzenie wykazało, że w 2014 roku Martin otrzymał kartę FOID w Illinois pomimo bogatej historii kryminalnej, w tym wyroku 5 lat więzienia za czynną napaść i pobicie w Missisipi.

Błąd wykryto dopiero po tym, jak starał się o pozwolenie na noszenie broni przy sobie, wtedy cofnięto mu kartę FOID. Stanowa policja nakazała Martinowi oddanie pistoletu. Mężczyzna nie spełnił żądania władz, a departament policji w Aurora nie dopełnił procedur związanych z procesem odbierania broni osobom, którym cofnięto zezwolenie na jej posiadanie.

Stanowa Izba Reprezentantów zatwierdziła zaostrzenie przepisów w tej kwestii, ale ustawa: „Fix the FOID” nie przeszła w Senacie. Był w niej zapis, że wszystkie osoby starające się o pozwolenie na broń w stanie Illinois musiałyby składać odciski palców. Karty FOID miałyby kosztować 20 dolarów i wydawane byłyby na pięć lat. Obecnie koszt to 10 dolarów, a karta ważna jest przez okres 10 lat.

Republikanin Tim Butler ze Springfield stwierdził, że zwolennicy ustawy chcą stworzyć „państwo policyjne w stanie”. Inni przeciwnicy ustawy twierdzili, że stoi ona w sprzeczności z Drugą Poprawką do Konstytucji, która reguluje dostęp do broni.

Z ostatnich danych opublikowanych przez stanową policję wynikało, że w ub. roku blisko 11 tys. mieszkańcom Illinois zawieszono pozwolenie na posiadanie broni (FOID). Ponad 75 procent wezwań do przekazania broni zostało jednak zignorowanych. Oznacza to, że około 8 tysięcy sztuk broni, które powinny być oddane, nigdy nie trafiło do rąk policji. Od 2014 roku aresztowano tylko 110 osób za niewykonanie tego obowiązku, w tym zaledwie 10 w 2018 r.

Blisko 2 mln 286 tys. mieszkańców Illinois posiadało pozwolenie na broń tzw. kartę identyfikacyjną FOID - wynikało z danych opublikowanych przez stanową policję (ISP) w maju. Z tego 325,187 osób mogło broń nosić przy sobie, ale tylko 126,559 posiadaczy tzw. concealed carry, złożyło odciski palców.

JT

Udostępnij swoim znajomym: