Usunięcie niebezpiecznej tamy
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

W poniedziałek rozpoczął się proces usuwania niebezpiecznej i nieprzyjaznej dla środowiska zapory Hammel Woods na rzece DuPage w Shorewood, gdzie dwie osoby utonęły w 2019 roku.

Tamy są nie tylko niebezpieczne, wywołują również obawy dotyczące środowiska naturalnego. Ekolodzy twierdzą, iż uniemożliwiają one migrację ryb, powodując jednocześnie zbieranie się mułu i glonów. Stanowi eksperci ds. przyrody dodają, iż po usunięciu tam zwiększa się różnorodność i ilość ryb oraz jakość wody, bez zwiększania ryzyka powodzi lub wzrostu poziomu wody.

Po usunięciu tamy o długości 110 stóp, w pobliżu brzegów zostaną dodane naturalne skały rzeczne, które utworzą "rowki" i pomogą dotlenić wodę. Na brzegach rzeki zostaną posadzone lokalne rośliny.

Prace mają zostać ukończone w październiku, ale może się to zmienić w zależności od pogody i innych czynników – poinformował przedstawiciel dystryktu.

Dwuetapowy projekt obejmuje usunięcie zapory i przylegającej do niej konstrukcji betonowej, umieszczenie w potoku skał i głazów, ustabilizowanie brzegu oraz budowę nowego miejsca do wodowania kajaków i łódek.

Andrew Hawkins, dyrektor ds. planowania i rozwoju w Forest Preserve District w powiecie Will, powiedział, że projekt przyczyni się do poprawy jakości wody i życia wzdłuż rzeki oraz sprawi, iż będzie ona bezpieczniejsza dla wioślarzy. Przewiduje, iż poziom wody utrzyma się na wysokości od 2 do 4 stóp.

Chociaż w przeszłości pojawiały się zastrzeżenia dotyczące usunięcia tamy, Hawkins powiedział, że nastawienie się zmienia.

"Teraz wydaje się, że ludzie zdają sobie sprawę z korzyści dla środowiska i bezpieczeństwa wynikających z usunięcia zapory" - powiedział.

Całkowity koszt przedsięwzięcia został oszacowany na ok. 455,000 dolarów w 2020 roku.

jm