Utrata węchu i smaku objawem COVID-19
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Lekarze w Stanach Zjednoczonych wezwali do dodania utraty węchu i smaku do "listy narzędzi wykorzystywanch do badań przesiewowych" pod kątem koronawirusa.

Amerykańska Akademia Otolaryngologii - Chirurgia Głowy i Szyi - stwierdziła, że objawy anosmii lub braku węchu i zaburzeń smaku lub braku smaku powinny być użyte do identyfikacji możliwych infekcji Covid-19.

"Szczególnie anosmia była obserwowana u pacjentów, u których ostatecznie uzyskano pozytywny wynik na koronawirusa bez innych objawów" - można przeczytać w oświadczeniu na stronie internetowej akademii.

Objawy te "uzasadniają poważne rozważenie poddania izolacji tych osób i przeprowadzenie testów".

Akademia opublikowała swoje oświadczenie po tym, jak ENT UK, profesjonalna organizacja reprezentująca chirurgów uszu, nosa i gardła w Wielkiej Brytanii, poinformowała w oddzielnym oświadczeniu na swojej stronie internetowej w sobotę, iż anosmia może być kolejnym objawem zakażenia nowym koronawirusem.

W literaturze medycznej od dawna wiadomo, że nagła utrata węchu lub anosmia może być związana z niektórymi infekcjami dróg oddechowych.

"Istnieją znaczące dowody z Korei Południowej, Chin i Włoch, że u znacznej liczby pacjentów z potwierdzoną infekcją COVID-19 rozwinęła się anosmia" - poinformowano w oświadczeniu ENT UK.

"W Niemczech zgłaszano, że ponad 2 na 3 potwierdzone przypadki miały anosmię. W Korei Południowej, gdzie testy były bardziej rozpowszechnione, 30% pacjentów z pozytywnym wynikiem testu miało anosmię jako główny objaw, występujący w łagodnych przypadkach".

"Myślę, że uzyskujemy nieco więcej informacji na temat rodzajów objawów, które mogą mieć nasi pacjenci" - powiedział doktor Sanjay Gupta, główny korespondent medyczny CNN. "W badaniu z Chin, w którym przyjrzano się kilku pierwszym pacjentom, około 200 osobom, odkryto, że objawy żołądkowo-jelitowe lub żołądkowe występowały właściwie u około połowy pacjentów" - powiedział Gupta.

"Początkowo uważano, że jest to prawie wyłącznie układ oddechowy - powiedział, dodając, że "gorączka, kaszel i duszności" nadal wydają się być dominującymi objawami COVID-19.

JM

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym: