Uważaj zanim kupisz szczeniaka na święta
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Better Business Bureau ostrzega konsumentów w związku z rosnącą liczbą oszustw internetowych dotyczących zakupu szczeniąt, obserwowaną w czasie pandemii i w okresie świątecznym. 

„Rozmawiałem z wieloma ofiarami tych oszustw i zasadniczo wszystkie mówią to samo” – powiedział Steve Bernas, dyrektor generalny Better Business Bureau w Chicago i na rejon północnego Illinois. „Podczas tej pandemii próbują znaleźć jakieś towarzystwo. Więcej osób przebywa obecnie w domu i uważa, że łatwiej jest w tym czasie wytresować psa. Jednak napotykając problemy ze znalezieniem zwierząt na lokalnym rynku, przenoszą poszukiwania do internetu”.

Bernas przypomina, iż istnieją sposoby, aby przekonać się, czy nie padasz ofiarą oszustwa, np. dzwonek alarmowy powinno wzbudzić proszenie o dokonanie opłaty za pomocą kart podarunkowych lub aplikacji gotówkowych.

Wskazówki dotyczące oszustw to niekonwencjonalne metody płatności” – powiedział. „Oszuści często twierdzą, że coś jest nie tak z przetwarzaniem twojej karty kredytowej, prosząc o dokonanie płatności w inny sposób. Przy każdej transakcji należy korzystać z karty kredytowej, ponieważ w ten sposób zapewniasz sobie największą ochronę”.

Przewidywane straty finansowe z powodu tych oszustw mają w tym roku przekroczyć 3 miliony dolarów – ponad sześć razy więcej niż odnotowano w 2017 roku.

„Zawsze proszą o dodatkowe fundusze” – kontynuował Bernas. „Nie przestają, dopóki nie skończą się pieniądze. Około 95% ludzi nie zdaje sobie z tego sprawy, dopóki nie dojdzie do punktu, w którym wystarczająco już stracili – wtedy zdaje sobie sprawę, że pies nigdy do nich nie trafi”.

Aby uniknąć stania się ofiarą, BBB zaleca osobiste spotkanie z właścicielem i obejrzenie psa przed dokonaniem jakiejkolwiek płatności i dokładne sprawdzenie przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy.

„Musisz dołożyć należytej staranności w stosunku do hodowcy” – powiedział Bernas. „Znajdź informacje na temat hodowcy i upewnij się, że ma doświadczenie i renomę na rynku. Oszustw mógł rozpocząć działalność tego samego ranka i zniknąć za kilka dni. Brak osiągnięć jest znakiem ostrzegawczym”.

Bernas twierdzi, iż najwięcej oszustw dotyczy szczeniąt, ale pojawia się również spora liczba związanych z innymi zwierzakami: kotami czy też egzotycznymi zwierzętami domowymi”.

„Dotyczą kociąt, kotów, papug. Wielu rodzajów zwierząt” – powiedział. „A Better Business Bureau zawsze w okresie świątecznym obserwuje wzrost liczby tego rodzaju oszustw”.

jm