VII „Poroniańskie lato” w Chicago
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Działające przy Związku Podhalan w Ameryce Północnej Koło Poronin im. Zofii Gracy zorganizowało siódmą edycję imprezy folklorystycznej pt. „Poroniańskie lato”, która w minioną niedzielę odbyła się w ogrodach kościoła przy 10300 W. 131 Str. w Palos Park. W programie artystycznym wystąpił Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca SIUMNI oraz tancerki i tancerze ze Szkółki przy Zarządzie Głównym Związku Podhalan.

„Nasze koło zawsze ma udany festyn „Poroniańskie lato”. Trochę nas pokropiło, ale nikogo nie wystraszyło. Nie może „loć” przez cały czas. Tak było dzisiaj. Zaczęliśmy mszą świętą. Od godziny trzeciej mieliśmy liczną widownię. Na scenie odbył się występ zespołu Siumnych i dzieci ze szkółki. Odwiedzili nas członkowie zarządu głównego z prezesem Józefem Cikowskim na czele. Tylko się cieszyć i bawić.

Poronin jest przepełniony góralszczyzną. W naszej rodzinnej miejscowości w tym roku odbyła się 45. edycja folklorystycznego festiwalu „Poroniańskie lato”. To prawdziwe święto góralszczyzny. Prezentowane są zespoły ludowe, obrzędy związane z tym regionem, rzemiosło, wyroby artystyczne, stroje, konkursy kopienia siana i innych prac w domu, na roli oraz wszystko to, co związane było i jest z historią oraz kulturą regionu. My w Chicago od siedmiu lat staramy się również promować tę imprezę. Wiadomo, że nie w takiej formie, jak w Poroninie, ale na ile nas stać, staramy się kultywować rodzinne tradycje i zwyczaje i je pokazywać młodemu pokoleniu” – powiedziała prezes koła Zofia Bobak.

Koło Poronin pomaga zespołowi „Harnasie” i straży pożarnej ze Suchego. Pogorzelcom z Poronina oraz rodzinom, które miały wypadki losowe i potrzebują pomocy. Prezes Zofia Bobak, jako wiceprezes Związku Podhalan, będzie reprezentowała chicagowską organizację na obchodach stulecia istnienia Związku Podhalan w Polsce. Wizyta będzie dobrą okazją do tego, żeby na miejscu zorientować się i zadecydować o adresatach pomocy charytatywnej ze strony koła.

Wielokrotny uczestnik festiwalu „Poroniańskie lato” w rodzinnej miejscowości dr Bronisław Orawiec-Wyśni podkreślał, że jest to jedna z największych imprez na Podhalu promujących gminę Poronin. „Byłem na wielu tych festiwalach. Ich inicjatorem był Jan Jędrol. To znakomita postać. Wielce utalentowany śpiewak, gawędziarz, tancerz i telewizyjny synoptyk. On w tamtych czasach przepowiadał pogodę. Jak miało lać, to Jan Jędrol powiedział, że będzie lać i lało. A jak miało być słonko, to jak on powiedział, że będzie słonko, to było. To były lata osiemdziesiąte na Podhalu. Dzisiaj jego imię nosi wspaniały zespół Regle.

Z relacji, jakie do mnie dotarły wiem, że tegoroczna jubileuszowa impreza wypadła bardzo okazale, a my tutaj w Chicago obchodzimy siódme „Poroniańskie lato”. Patrząc na ta młodzież, która tu dzisiaj występowała, jestem spokojny o przyszłość tej imprezy w środowisku chicagowskich górali”.

W dotychczasowej historii chicagowskiej imprezy festyn stał się okazją do prezentacji różnego rodzaju widowisk i przedstawień teatralnych. Były pokazy góralskiego wesela z udziałem jeźdźców na koniach, tzw. „pytacy”, którzy nie tylko jechali w orszaku, ale także prezentowali sposób zapraszania gości na weselną imprezę. W kolejnych edycjach prezentowano zrękowiny, góralski chrzest oraz produkcję wyrobów kuchni góralskiej. W pierwszej edycji tej imprezy, która odbyła się w 2013 roku, uczestniczyło ponad dwa tysiące osób.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak