----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

W minioną niedzielę po zakończeniu przedpołudniowej mszy świętej sprzed kościoła pw. św. Ferdynanda wyruszył barwny Orszak Trzech Króli. Kilkuset wiernych idąc ulicą Belmont i śpiewając kolędy po blisko godzinie dotarło do kościoła pw. św. Władysława. Orszak prowadzili jadący na koniach trzej monarchowie – Kacper, Melchior i Baltazar – w ich postaci wcielili się przedstawiciele rodziny Roberta Skika i Władysława Króla – poprzedzani przez proboszczów obydwu parafii organizujących nabożeństwo ulicami miasta – ks. Piotr Gnoiński i ks. Tomasz Ludwicki oraz miejscowy radny Ariel Reboyras. Tuż za nimi na rydwanach jechali św. Mikołaj, który przed świątynią pw. św. Władysława najmłodszym uczestnikom Orszaku rozdawał prezenty; oraz prowadzący śpiew kolęd zespół muzyczny „Imigranci”. Uroczystość z udziałem „Świętej Rodziny z Dzieciątkiem” – w historyczne postacie wcielili się Michał, Monika i Maksymilian Gądek – zakończyła się złożeniem darów i podziękowań za udział w tym niepowtarzalnym świadectwie naszej wiary.

DSC 0752

2 stycznia po ulicy Belmont na odcinku od ulicy Austin do Long szedł Orszak Trzech Króli

Po rozwiązaniu Orszaku jego uczestnicy zostali zaproszeni do zjedzenia posiłku, który dzięki hojności właścicieli delikatesów Montrose Deli oraz firmy Lowell Foods przygotowali wolontariusze z parafii pw. św. Władysława. „Jesteśmy szczęśliwi, że wierni tak licznie pojawili się w Orszaku, aby zamanifestować radość z obecności Pana Boga wśród nas, że Bóg stał się Człowiekiem. Cieszymy się tym bardziej, bo żyjemy w dziwnych czasach, czasach pandemicznych naznaczonych niewiadomą, jak nasze życie będzie dalej wyglądało. Ludzie mają wiarę, roztropność i odwagę, dlatego przybyli i z zachowaniem ograniczeń sanitarnych celebrujemy przyjście Syna Bożego. Oddajemy pokłon Panu Jezusowi i cieszymy się z tego” – powiedział proboszcz parafii pw. św. Władysława, zmartwychwstaniec ks. Tomasz Ludwicki.

DSC 0717

Na czele Orszaku szedł radny Ariel Reboyras i proboszcz parafii pw. św. Ferdynanda, ks. Piotr Gnoiński, z prawej

Świątynia pw. św. Władysława od ośmiu lat jest docelowym miejscem przemarszu, po zakończeniu którego serwuje ciepły posiłek dla wiernych idących w Orszaku. Przygotowanie nabożeństwa od strony logistycznej spoczywa na parafii pw. św. Ferdynanda. W obecnej dobie pomimo utrudnień w zdobywaniu jakichkolwiek pozwoleń na zgromadzenia w miejscach publicznych, udało się taką zgodę u władz miasta uzyskać. To dzięki wstawiennictwu miejscowego aldermana Ariela Reboyrasa, który od ośmiu lat pilotuje u władz miasta przyznawanie zezwolenia, udało się je uzyskać. Także asysta policyjna, która pro bono czuwa podczas przemarszu nad bezpieczeństwem jego uczestników, jest możliwa dzięki radnemu Reboyrasowi, który każdego roku osobiście jest również uczestnikiem mszy świętej i idzie w Orszaku.

„Święto Objawienia Pańskiego, które celebrujemy w Kościele katolickim 6 stycznia, jest również świętem międzynarodowym emigrantów. Tych wszystkich, którzy muszą przybyć do innej ojczyzny w poszukiwaniu bezpieczeństwa, jak Maryja z Józefem musieli uciekać z Betlejem po spotkaniu z Mędrcami ze Wschodu, bo król Herod chciał się pozbyć Dziecięcia. Gdy nadchodzą ciężkie czasy, wielu ludzi emigruje do miejsc, gdzie czeka ich lepsza przyszłość, dlatego my nigdy nie wyrzekamy się polskości, trzymamy się naszych katolickich korzeni i pragniemy wyrazić wdzięczność panu Bogu za doznane tutaj łaski.

DSC 0744

Śpiew kolęd prowadził zespół „Emigranci”

Trzej mędrcy, którzy przynieśli Panu Jezusowi mirę, kadzidło i złoto, nich będą dla nas symbolem mocnej wiary, z którą dzisiaj wyszliśmy na ulice, aby dać jej świadectwo przed innymi. Wszystkim życzę, aby ten Nowy Rok był mocny wiarą nas Polaków, że dobry Bóg pobłogosławił wszystkim zdrowiem duszy i ciała oraz oszczędnościami, które bezpiecznie pozwolą iść przez ten dopiero co rozpoczęty Nowy Rok” – powiedział proboszcz parafii pw. św. Ferdynanda ks. Piotr Gnoiński.

DSC 0828

Na zakończenie nabożeństwa ulicami miasta św. Mikołaj rozdawał dzieciom prezenty

Dla wiernych uczestniczących w tej uroczystości przemarsz ulicami miasta jest wyznaniem naszej wiary. Wielu z nich uczestniczy w Orszaku od początku i bez względu na warunki pogodowe i zdrowotne gotowi są swoja obecnością dawać świadectwo przed innymi, którzy dosyć licznie i z zainteresowaniem przyglądają się tej manifestacji wiary.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP