W domu nie zawsze bezpieczniej
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

W momencie, kiedy wprowadzane są kolejne ograniczenia mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa i społeczeństwu nakazuje się pozostanie w domach, może się to wiązać z niezamierzonym efektem narażenia osób, dla których na zewnątrz jest bezpieczniej niż w środku: chodzi o ofiary przemocy domowej.

"Dystans społeczny i izolacja to ogromny problem bezpieczeństwa dla ofiar przemocy domowej. Powoduje to poważne zaniepokojenie wszystkich, którzy świadczą usługi związane z pomocą takim osobom" - powiedziała Carol Gall, dyrektor wykonawcza Sarah's Inn.

Gall martwi się i podejmuje działania w celu ochrony osób, które współpracują z agencją zapobiegania przemocy domowej w Forest Park. Ale martwi się także o ofiary, które jeszcze nie zwróciły się o pomoc, a które obecnie mogą mieć większe trudności z uzyskaniem wsparcia z powodu zwiększonego dystansu społecznego i izolacji.

"Wiemy, że sprawcy wykorzystają ten kryzys jako sposób nie tylko izolacji, ale także szerzenia dezinformacji" - powiedziała Gall. "Wiemy, że napastnicy informują swoje ofiary, że jeśli wyjdą z domu, nie wpuszczą ich z powrotem, a następnie zarażą się koronawirusem".

Średnio w każdym miesiącu Sarah's Inn świadczy usługi dla 375 ofiar przemocy domowej oraz ich dzieci. Pracownicy martwią się spadkiem liczby połączeń związanych z poszukiwaniem pomocy, ale także wiadomościami, takimi jak te z Teksasu, według których "ilość wezwań w związku z przemocą domową rośnie w czasie, gdy ludzie chronią się w domach podczas epidemii COVID-19".

"Chcemy, aby wiedzieli, że tu jesteśmy. Staraj się utrzymywać kontakt z osobami, o które się martwisz" - zachęca Gall. "Wyślij im wiadomość, zaoferuj wsparcie, sprawdź, czy możesz jakoś przerwać ten cykl ciszy i izolacji, zrób to dla nich".

Ofiary znajdują się teraz w najtrudniejszej sytuacji. Ograniczenie ich mobilności, nawet w imię zdrowia, niekoniecznie zapewni im bezpieczeństwo.

Sarah's Inn i jej siostrzane agencje na całym świecie starają się, aby ich przesłanie dotarło do jak największej ilości osób: ich gorąca linia zawsze działa, pracownicy odpowiedzą na wszystkie pytania i szukają sposobów, aby upewnić się, że ofiary, które poszukują pomocy na pewno ją otrzymają.

Jeśli chodzi o rozprawy sądowe, pomimo tego, że działania sądów okręgowych są obecnie ograniczone, nadal wydawane są nakazy ochrony i zakazu zbliżania się w nagłych wypadkach.

Poniżej znajdują się informacje dotyczące Sarah's Inn oraz agencji zajmujących się zapobieganiem przemocy domowej. Jeśli znasz kogoś, kogo może dotyczyć ten problem, kto może potrzebować tych informacji, znajdź sposób, aby móc im je dostarczyć.

Sarah’s Inn:  https://sarahsinn.org/
State of Illinois:  https://www.ilcadv.org
Metropolia Chicago: https://the-network.org/
Ogólnokrajowa linia dla ofiar przemocy domowej: 877-863-6338

JM