20 lutego 2020

Udostępnij znajomym:

Każdy, kto w dzieciństwie lub młodości zmagał się z chorobą nowotworową, jest bardziej narażony na poważne problemy ze zdrowiem w przyszłości. Zagrożenie dotyczy także ryzyka przedwczesnej śmierci – poinformowało pismo „Lancet Oncology”.

To efekt badań naukowców z University of Chicago Comprehensive Cancer Center. Swoją diagnozę postawili w oparciu o analizy, które prowadzili przez ostatnie kilkadziesiąt lat, sprawdzając stan zdrowia 12 tys. osób, leczonych na raka jako dzieci lub osoby młode. Badaniu zostali poddani pacjenci, którzy zachorowali na nowotwór w wieku dojrzewania – pomiędzy 15 a 20 rokiem życia. Dotyczyło ono osób leczonych w 27 placówkach onkologicznych na terenie Stanów Zjednoczonych i Kanady w latach 1970-1999.

U ponad połowy przebadanych osób, które były leczone na raka zanim ukończyły 15 lat, zdiagnozowano poważne problemy zdrowotne przed 45. rokiem życia. U ludzi starszych, którzy musieli zmagać się z chorobą np. w okresie wczesnej dorosłości ten wskaźnik jest niższy – wynosi 39%.

Jakie mogą być konsekwencje przebytej w młodości choroby nowotworowej? Przede wszystkim problemy z sercem i krążeniem. Inne dolegliwości związane są m.in. z układem oddechowym i mięśniowo szkieletowym. Ta ostatnia grupa w większości przypadków była konsekwencją leczenia nowotworów za pomocą chemioterapii i radioterapii.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że naukowcy nie mieli dostępu do danych na temat trzech rodzajów nowotworów – gruczołów płciowych, tarczycy i skóry. Dlatego też osoby, które zmagały się z tymi przypadłościami nie zostały uwzględnione w badaniu. Istotnym elementem jest również fakt, że przeanalizowane zostały przypadki zachorowań sprzed ponad 20 lat. Nie jest wykluczone, że metody i efekty leczenia osób, które zmagają się z nowotworami obecnie, mogą być znacznie lepsze. Z całą pewnością przyczyniają się do tego coraz bardziej zaawansowane formy terapii.

„Ponad 60 lat temu zachorowanie na raka przed 21. rokiem życia oznaczało wyrok śmierci, a obecnie około 83% osób w tym wieku, u których zdiagnozowano nowotwór, jesteśmy w stanie wyleczyć” – powiedziała doktor Tara Henderson z University of Chicago Comprehensive Cancer Center, współautorka pracy.

Lekarze, którzy byli zaangażowani w projekt, podkreślają konieczność stałego monitorowania stanu zdrowia osób, które w młodości zachorowały na nowotwór. Powinny one m.in. prowadzić zdrowy styl życia i powstrzymywać się od stosowania używek.

FK

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor