----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

27 listopada w sali bankietowej Lone Tree Manor w Niles na dorocznej Barbórce bawili się górnicy i liczne grono mieszkańców śląskiej ziemi zrzeszonych w chicagowskim Związku Ślązaków w Ameryce Północnej.

Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego i odśpiewaniu hymnu górniczego przybyłych powitali gospodarze barbórkowej zabawy, prezes Związku Ślązaków Piotr Brzęk i jego zastępca Andrzej Matejczyk. W gronie gości honorowych obok kapelana związku, ks. Waldemara Stawiarskiego obecna była wicekonsul Agata Grochowska i reprezentująca Związek Klubów Polskich, I Dama Dworu Konkursu Królowej Parady 3 Maja Monica Lebensztejn.

Zgodnie z tradycją barbórkowej zabawy hajerzy (górnicy) w galowych mundurach zostali uhonorowani „kwarytką” czegoś mocniejszego. Kwiaty i butelka szampana trafiły w ręce wszystkich pań, które noszą imię patronki górników, św. Barbary. Nie zapomniano także o Andrzejach, którzy również zostali obdarowani halbą soplicówki.

Józef Więcek, wieloletni dyrektor „Śląskiej Fali” z okazji jubileuszu ćwierćwiecza obecności na stacji WPNA 1490AM uhonorowany został dyplomem honorowym oraz statuetką srebrnego mikrofonu.

„Balujemy już po raz 29. na Barbórce w Chicago. Barbórka jest częścią naszej śląskiej tradycji, którą od prawie 30 lat staramy się na obczyźnie kontynuować. Przez trzy dekady staramy się pielęgnować nasze tradycje, śląską „godkę”, obyczaje i kulturę. Robimy to na naszej radiowej antenie, która jest realizowana ponad 25 lat. Związek został założony z myślą o organizowaniu charytatywnej pomocy dla dzieci w domach dziecka i innych potrzebujących. Cały czas jesteśmy wierni temu celowi organizując różnego rodzaju akcje pomocowe i pikniki. Wydajemy płyty CD ze śląskimi piosenkami. Ostanie dwa lata nie sprzyjają działalności charytatywnej, ale cały czas staramy się coś robić w tym kierunku. W tym roku uczestniczyliśmy w dwóch piknikach. Byliśmy z naszą kuchnią na Biegu Niepodległości. Mam nadzieję, że na przyszłorocznej, jubileuszowej Barbórce wzbogacimy program imprezy o Karczmę Piwną. Może nie w takim wymiarze jak na kopalniach, ale spróbujemy pokazać najważniejsze elementy pasowania na górnika, skoku przez skórę i zabawy związanej z tym wydarzeniem. Warto przypomnieć znaczenie munduru górniczego i innych symboli związanych z górnictwem” – powiedział prezes śląskiego związku Piotr Brzęk.

Uczestników zabawy witały Teresa Bondaruk i Halina Szyrzyna. Oprawę muzyczną zapewnił zespół Markus Band.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP