W hołdzie generałowi Pułaskiemu
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

W minioną sobotę, trzynastego lipca przy obelisku upamiętniającym Gen. Kazimierza Pułaskiego w parku Pulaski Woods w Willow Springs zgromadziła się liczna grupa działaczy polonijnych organizacji i dzieci szkolnych, żeby oddać hołd twórcy amerykańskiej kawalerii, bohaterowi Polski i Stanów Zjednoczonych.

Rocznicową uroczystość zorganizowaną z inicjatywy Andrzeja Gędłka, producenta programu radiowego „Na góralska nutę” oraz Bogdana Strumińskiego, wiceprezesa wydziału stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej i prezesa Koła „Solidarność” w dniu 89. rocznicy ustawienia monumentu rozpoczęła ceremonia złożenia wieńców i kwiatów.

Wśród składających kwiaty obok gospodarzy obecni byli między innymi: o. Ludwik Żyła z kościoła ojców cystersów w Willow Springs, członkowie pocztów sztandarowych: Stowarzyszenia Przyjaciół Ułanów Polskich im. Tadeusza Kościuszki, Związku Podhalan w Ameryce Północnej oraz Dywizji Podhalańskiej im. Andrzeja Galicy, konsul Piotr Semeniuk, prezes wydziału stanowego KPA Mirosław Niedziński, starszy chorąży sztabowy Adam Bułat z 6 Dywizji Powietrzno-Desantowej „Czerwone Berety”, burmistrz miasteczka Justice Krzysztof Wąsowicz, dyrektor szkoły im. Mikołaja Reja Anna Galica, prezes Koła Bustryk Anna Zalińska, tancerze zespołu „Wiyrchy” z kierownikiem Andrzejem Nędzą oraz kilkoro innych.

Po zakończeniu ceremonii składania kwiatów do wspólnej modlitwy w intencji bohaterów Ojczyzny zaprosił zgromadzonych o. Ludwik Żyła, który w apelu poległych przypomniał najważniejsze wydarzenia z bohaterskich zmagań narodu polskiego o wolność na przestrzeni dziejów, aż do czasu najnowszej historii naszego kraju.

W okolicznościowych wystąpieniach goście honorowi mówili o potrzebie pielęgnowania pamięci o bohaterach naszego kraju, którzy tak jak Pułaski i Kościuszko walczyli za „Waszą i naszą wolność”. Padła propozycja utworzenia w tym miejscu „Wzgórza generałów”, które w widoczny sposób upamiętniałoby ich zasługi dla Polski i Stanów Zjednoczonych. Uczestniczący w uroczystości członkowie zespołu góralskiego Wiyrchy wraz z pozostałymi uczestnikami ceremonii złożenia kwiatów śpiewali hymny oraz pieśni państwowe i patriotyczne.

Opiekę nad obeliskiem sprawują członkowie Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów. „Trzeci rok z rzędu porządkujemy teren wokół obelisku. Trzeba było usunąć zarośla, pomalować obramowanie, oczyścić i ogrodzić plac wokół pomnika. Przed uroczystością przychodzimy tutaj przez dwa dni i porządkujemy kamienie i wszystko dookoła” – powiedział Ryszard Pieńko ze stowarzyszenia.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak