17 marca 2022

Udostępnij znajomym:

Już ponad 3 miliony Ukraińców uciekło przed wojną z własnego kraju. Mieszkańcy Ukrainy udają się w pierwszej kolejności do Polski, Rumunii, Mołdawii, na Węgry i do Słowacji. Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych tylko kilkuset ukraińskich uciekinierów trafiło do USA po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji. Ta niewielka liczba przyjętych uchodźców sprawiła, że niektórzy zaczęli kwestionować politykę amerykańskiego rządu – pisze Reuters.

Przyjmiemy, ale najpierw niech przyjmą inni

Zarówno prezydent Joe Biden, jak i wysocy rangą urzędnicy jego administracji zapowiedzieli, że Stany Zjednoczone są gotowe, jeśli zajdzie taka potrzeba, do przyjęcia ukraińskich uchodźców. Politycy zaznaczyli jednocześnie, że to właśnie Europa powinna być głównym celem dla Ukraińców: "Będziemy witać ukraińskich uchodźców z otwartymi ramionami, jeśli faktycznie przyjadą aż tutaj" - powiedział Biden 11 marca podczas spotkania kolegów Demokratów w Filadelfii. 

W podobnym tonie wypowiadają się wiceprezydent Kamala Harris, sekretarz stanu Antony Blinken i rzeczniczka prasowa Białego Domu. Jen Psaki powiedziała, że amerykańska administracja wierzy, iż "zdecydowana większość" uchodźców będzie chciała pozostać w krajach sąsiednich, gdzie wielu z nich ma rodzinę, przyjaciół i byłych pracodawców.

Departament Stanu USA powiedział, że będzie współpracował z ONZ w celu sprowadzenia ukraińskich uchodźców do Stanów Zjednoczonych w przypadku, gdy zabraknie im ochrony w Europie, podkreślając, "że przesiedlenie do Stanów Zjednoczonych nie jest szybkim procesem", a ów proces może trwać latami. Przypomnijmy jednak, że mogą istnieć wyjątki od tej biurokratycznej reguły: administracja Bidena przyspieszyła proces przesiedlenia Afgańczyków po wycofaniu się wojsk amerykańskich z Afganistanu w sierpniu 2021 roku.

Demokraci naciskają

Demokratyczni kongresmeni wystosowali 11 marca list do Joe Bidena, wzywając administrację prezydencką do zwiększenia liczby przyjmowanych uchodźców i umożliwienia Ukraińcom, których rodziny już przebywają w USA, szybszego wjazdu, dzięki tymczasowemu mechanizmowi znanemu, jako "humanitarian parole". 

"Kryzys może przerosnąć kraje, które obecnie przyjmują ukraińskich uchodźców, a Stany Zjednoczone powinny być orędownikiem na rzecz pomocy tym krajom, by pomóc bezbronnym uchodźcom uciec przed wojną" - napisał w liście do prezydenta Raul Ruiz, lekarz specjalizujący się w medycynie ratunkowej i szef Congressional Hispanic Caucus, który miesiąc temu był na ukraińsko-polskiej granicy.

Co dalej?

Według danych Departamentu Stanu USA, w styczniu i lutym Stany Zjednoczone przyjęły 514 uchodźców z ogarniętej obecnie wojną Ukrainy. Od 1 do 16 marca tylko siedmiu ukraińskich uchodźców zostało przesiedlonych do USA - donosi Reuters - choć w tym czasie rosyjska inwazja zmusiła wielu Ukraińców do ucieczki z kraju - głównie kobiet z dziećmi.

Wielu Ukraińców, którzy mieli lecieć do USA z terytorium Ukrainy, zostało zmuszonych do pozostania w kraju z powodu odwołanych lotów, co doprowadziło do niemal całkowitego wstrzymania uchodźców w marcu.

Obecnie tysiące Ukraińców i Rosjan udaje się na granicę amerykańsko-meksykańską w poszukiwaniu azylu, a tendencja ta może się nasilić w miarę pogłębiania się kryzysu humanitarnego – zauważa agencja Reuters.

W ciągu ostatnich pięciu miesięcy na południowo-zachodniej granicy znalazło się około 1,300 Ukraińców. Większość z nich została wpuszczona do Stanów Zjednoczonych w celu rozpatrzenia wniosków spraw imigracyjnych, w przeciwieństwie do migrantów z innych krajów, którzy często są wydalani do Meksyku lub innych państw na mocy zarządzenia z czasów pandemii.

Jednak jak donosi Reuters, w ostatnich dniach pojawiły się także niepotwierdzone doniesienia o kilku Ukraińcach, którzy przybyli na południowo-zachodnią granicę i odmówiono im wjazdu.

Joe Biden ustalił tegoroczny limit przyjmowanych do USA uchodźców na 125 tys. Limit ustalony przez Donalda Trumpa wynosił 15 tysięcy.

Jak pomagają Stany Zjednoczone

Rząd Stanów Zjednoczonych ma przeznaczyć fundusze na wsparcie krajów europejskich przyjmujących uchodźców. W tej chwili największy napływ uchodźców ma miejsce w Polsce. Od dnia rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę, czyli od 24 lutego, do 17 marca granicę polsko-ukraińską przekroczyło 1.95 mln osób – wynika z informacji podanej przez Straż Graniczną.

Biden podpisał we wtorek ustawę o wydatkach, która przewiduje 13.6 mld dolarów na pomoc Ukrainie i europejskim sojusznikom, w tym około 4 mld dolarów na pomoc dla uciekających ludzi.

Rząd USA ogłosił również, że przyzna tymczasowy status ochronny (TPS) około 75 tysiącom Ukraińców, którzy już przebywają w Stanach Zjednoczonych. Status ten zapewni im zwolnienie z deportacji i pozwolenie na pracę na okres 18 miesięcy, który będzie mógł zostać odnowiony na koniec tego okresu, ale nie będzie dotyczył osób, które przybyły do USA po 1 marca.

al

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor