Walka o opiekunki
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

25 dolarów na godzinę, płatne wakacje, 1,000 dolarów premii za podpisanie umowy w czasie pandemii - to tylko niektóre z oczekiwań, którym sprostać muszą osoby poszukujące opieki dla swoich dzieci. Najbogatsi wygrywają tę nierówną walkę.

Spodziewała się, że będzie płacić opiekunce stawkę w wysokości od 16 do 20 dolarów na godzinę za opiekę nad jednym dzieckiem w łatwo dostępnej chicagowskiej dzielnicy Lakeview. Ale kiedy Hannah, prawniczka z Chicago, zadzwoniła w marcu do firmy zajmującej się wyszukiwaniem niań, powiedziano jej, że popyt na ich usługi jest wyższy niż zwykle i że powinna zaoferować od 18 do 20 dolarów. Gdy rozpoczęły się rozmowy z potencjalnymi kandydatkami, przekonała się, że wiele z nich oczekiwało stawki nawet 25 dolarów na godzinę.

"Usłyszeliśmy kilka różnych wyjaśnień" - powiedziała Hannah. "Jednym z nich było to, że obecny rynek jest bardziej konkurencyjny, a nianie otrzymują wiele ofert".

W momencie, kiedy wiele przedszkoli i szkół zostało zamkniętych z uwagi na pandemię Covid-19, a rodzice szukają pomocy w czasie zdalnej edukacji dzieci, usługi niań i opiekunek rosną w cenie. Według Tori Ulrich, prezes firmy Chicago Super Sitters, kwalifikujące się opiekunki otrzymują minimalne wynagrodzenie początkowe w wysokości 18 dolarów na godzinę, w porównaniu do $16 przed Covid-19.

Istnieje niewiele danych na temat stawek wynagrodzenia opiekunek i niań, ale internetowa firma Sittercity podaje, że średnia płaca dla niani wynosi $16.5 w tym roku, w porównaniu do 15 dolarów w roku ubiegłym. Majowa ankieta przeprowadzona przez Care.com wykazała, że 47% rodziców jest coraz bardziej zaniepokojonych kosztami opieki nad dziećmi w porównaniu do czasów sprzed pandemii.

Nikt nie wini opiekunek

Ulrich twierdzi, iż coraz wyższe koszty opieki nad dziećmi wskazują na wady systemu, który był już zbyt kosztowny i nie sprawdzał się w przypadku większości rodziców. Dodała, że obecnie, w szczególnie trudnych czasach, wielu rodziców klasy średniej nie jest w stanie pozwolić sobie na opiekunki.

"Ludzie, którzy na tym wygrywają, to najbogatsze rodziny - oni również napotykają trudności w znalezieniu odpowiedniej pomocy, ale mają łatwiej, ponieważ są w stanie przelicytować wszystkich innych" - powiedziała.

Mieszkanka Elhmurst twierdzi, że po wybuchu pandemii podniosła stawkę swojej opiekunki z 17 do $21.60 na godzinę, dodając również nowe świadczenia: składkę na opiekę zdrowotną, $1,000 premii za podpisanie umowy i 2 tygodnie płatnego urlopu. Kobieta zwiększyła wynagrodzenie po części dlatego, że praca wiąże się teraz z obowiązkiem zdalnej edukacji, a po części dlatego, że chce stworzyć stabilne, zrównoważone środowisko nauki w domu dla trójki swoich dzieci.

W związku z nauką zdalną w wielu szkołach, opiekunki zarabiają teraz nawet 25 dolarów na godzinę. Najlepsze nianie, z tytułem magistra i dziesięcioletnim doświadczeniem, mogą zarobić ponad 30 dolarów na godzinę - co zdarzało się również przed Covid-19.

Hannah, prawniczka z Lakeview, wspólnie z mężem ustalili limit kwoty, jaką są w stanie zapłacić i stracili z tego powodu kilka kandydatek. W końcu jednak udało im się znaleźć wspaniałą nianię dla 8-miesięcznego syna.

W czasie rozmów kwalifikacyjnych jednak niektóre kandydatki powiedziały, że nie chcą podejmować pracy, jeśli oboje rodzice pracują z domu. Uważają, że o wiele trudniej jest opiekować się małym dzieckiem, gdy rodzice znajdują się na miejscu, a nie są w stanie poświęcić mu czasu.

Hannah miała szczęście, że swoje poszukiwania rozpoczęła w marcu. W tamtym okresie wiele rodzin wciąż wierzyło, że ich dzieci jesienią wrócą do szkół w pełnym wymiarze godzin i pomoc opiekunek nie będzie im potrzebna.

"Nie chciałabym teraz szukać niani" - powiedziała. "Myślę, że byłoby mi znacznie trudniej".

jm