Warsztaty świątecznych stroików
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

O tym, jak w prosty sposób własnoręcznie zrobić tradycyjne ozdoby na choinkę, przekonali się uczestnicy warsztatów „Światło, które daje moc”, które czternastego grudnia odbyły się w Muzeum Polskim w Ameryce.

Pod okiem Miry Link, która od wielu lat wykonuje ozdoby choinkowe i ubiera polską choinkę w Museum of Science and Industry, Anny Rafacz, Lidii Kowalewicz i Haliny Misterki uczestnicy warsztatów poznawali techniki i tajniki robienia ozdób świątecznych na wzór tych sprzed pięćdziesięciu i więcej lat

„Dzisiaj poznajemy techniki tworzenia bombek z tkanin góralskich. Wykonujemy anioły z papieru, jelonki, choinki, ozdobne gwiazdy i łańcuchy. Wybraliśmy ornamenty, które na przestrzeni lat cieszyły się największą popularnością. Pytają się o nie osoby odwiedzające muzeum w ciągu roku. Podsumowując te dziesiąte już warsztaty można powiedzieć, że są one sumą wszystkich poprzednich” – powiedziała Małgorzata Kot, dyrektor zarządzająca muzeum, która wraz z prezesem Ryszardem Owsianym była gospodarzem tego niezwykle ciekawego spotkania ze świąteczną tradycją i folklorem.

Do siedziby muzeum przy 984 N. Milwaukee przybyła skarbnik powiatu Cook Maria Pappas. Sympatyzująca z polską grupą etniczną strażniczka powiatowej kasy złożyła Polonii życzenia spokojnych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia. Zajęciom przyglądał się franciszkanin z Polski, o. Bronisław Staworowski.

Obecni w sobotnie popołudnie uczestnicy warsztatów, wśród których w głównej mierze obecni byli Amerykanie polskiego pochodzenia, którzy często nie posługują się językiem swoich ojców i dziadów, ale w ten sposób chcą powrócić do swoich korzeni i tradycji wrócili do domów z własnoręcznie wykonanymi ozdobami oraz Betlejemskim Światłem Pokoju, przyniesionym do muzeum przez wolontariuszkę, druhnę Lucie Bucki. Harcmistrzyni przekazując ogień prezesowi placówki Ryszardowi Owsianemu przypomniała jego historię. Każdego roku za pośrednictwem austriackich linii lotniczych z Betlejem przez Wiedeń przewożony jest do Kanady i Stanów Zjednoczonych oraz wielu innych zakątków świata. Hasłem tegorocznej pielgrzymki betlejemskiego światełka po świecie są słowa: „Światło, które daje moc”.

Dziękując za udział w warsztatach dyrektor Małgorzata Kot życzyła wszystkim spędzenia świąt w cieple domowego ogniska, w rodzinnej atmosferze z osobami, których być może na co dzień nie ma blisko wokół nas. „Muzeum Polskie w Ameryce życzy państwu spokoju w duszy, światła w sercach, świadomości, że mamy nasze korzenie, że możecie do nas wracać jako do swojego miejsca i jasnej przyszłości w radości” – powiedziała na podsumowanie.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak