Warto jeść czekoladę
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

To z pewnością wiadomość, która ucieszy miłośników czekolady. Nowe badania wskazują, że jedzenie czekolady przynajmniej raz w tygodniu może zmniejszyć ryzyko chorób serca.

Badanie przeprowadzone na grupie 336,289 osób wykazało, że spożywanie czekolady częściej niż raz w tygodniu zmniejszyło ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej o 8% w porównaniu do osób, które jedzą ją rzadziej.

"Nasze badania sugerują, że czekolada pomaga utrzymać zdrowe naczynia krwionośne serca" - powiedział autor badania, doktor Chayakrit Krittanawong z Baylor College of Medicine w Houston.

Naukowcy połączyli sześć badań, aby przyjrzeć się związkowi pomiędzy spożywaniem czekolady a chorobami wieńcowymi serca, stanem, w którym tętnice są blokowane przez nagromadzenie substancji tłuszczowych. Doszli do wniosku, że składniki odżywcze zawarte w czekoladzie, w tym flawonoidy, metyloksantyny, polifenole i kwas stearynowy - mogą zmniejszać stan zapalny i zwiększać poziom dobrego cholesterolu.

Krittanawong ostrzegł jednak, że "umiarkowane ilości czekolady chronią tętnice wieńcowe, ale jest prawdopodobne, że duże ilości tego nie robią".

"Należy wziąć pod uwagę kalorie, cukier, mleko i tłuszcz w produktach dostępnych na rynku, zwłaszcza u diabetyków i osób otyłych" - dodał.

Uczestnicy pochodzący ze Stanów Zjednoczonych, Szwecji i Australii byli obserwowani średnio przez okres dziewięciu lat, w badaniach obejmujących ostatnie pięć dekad.

Analiza - opublikowana w European Jorunal of Preventive Cardiology Research - wykazała, że u 14,043 uczestników wystąpiła choroba wieńcowa.

Autorzy stwierdzili, że w porównaniu z osobami, które jadły czekoladę rzadziej niż raz w tygodniu, jej regularne spożywanie częściej niż raz w tygodniu wiązało się z 8-procentowym zmniejszeniem ryzyka choroby.

W badaniu nie uwzględniono tego, czy jakikolwiek konkretny rodzaj czekolady jest lepszy dla zdrowia, ani czy istnieje idealna wielkość porcji.

JM