Wczesne głosowanie w Chicago
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Wczesne głosowanie rozpoczęło się w Chicago w czwartek. Już około 441,000 mieszkańców miasta poprosiło o karty do głosowania pocztą - to prawie cztery razy więcej niż liczba kart do głosowania wydanych podczas marcowych prawyborów.

W całym stanie 2 miliony mieszkańców złożyło wnioski o głosowanie korespondencyjne - to prawie jedna czwarta wszystkich zarejestrowanych wyborców w stanie - poinformowali w tym tygodniu urzędnicy.

Ponadto w Chicago zarejestrowano 10,500 sędziów elekcyjnych - o 3,500 więcej niż na miesiąc przed ostatnimi wyborami. Jednak urzędnicy mają nadzieję na zatrudnienie dodatkowych 3,000 sędziów, aby zapewnić sprawny przebieg głosowania w dniu wyborów.

Urzędnicy wezwali wyborców, którzy planują skorzystać z opcji głosowania korespondencyjnego, aby jak najszybciej zwrócili swoje karty pocztą lub za pomocą specjalnych skrzynek przeznaczonych na karty do głosowania, w dowolnym miejscu wczesnego głosowania.

"Im więcej kart do głosowania przetworzą władze wyborcze przed 3 listopada, tym dokładniejszy obraz ostatecznych liczb uzyskamy w noc wyborczą" - napisali na Twitterze przedstawiciele komisji wyborczych.

W Chicago wczesne głosowanie rozpoczęło się w czwartek w Loop Super Site przy 191 N. Clark Str. i będzie można tam oddać swój głos w godzinach od 8:30 rano do 7 wieczorem od poniedziałku do piątku; od 9 rano do 5 po południu w soboty i niedziele oraz od 6 rano do 7 wieczorem w dni wyborów, 3 listopada.

Miejsca wczesnego głosowania zostaną otwarte 14 października we wszystkich 50 dzielnicach Chicago.

Urzędnicy przypominają, że obowiązują zasady dotyczące dystansu społecznego, a pracownicy posiadają sprzęt ochrony osobistej i środki do dezynfekcji rąk.

Przewodnicząca Chicagowskiej Komisji Wyborczej, Marisel Hernandez, wezwała wyborców w Chicago do oddania głosu przed 3 listopada.

Wyborcy z Chicago zazwyczaj oddają od 1 do 1.1 miliona głosów w wyborach prezydenckich. Urzędnicy wyborczy przygotowują się do wysłania połowy kart wyborczych do głosowania pocztą. Ostatnim dniem, w którym można wypełnić wniosek o przesłanie karty do głosowania pocztą, jest 29 października. Illinois wymaga od władz wyborczych policzenia wszystkich kart do głosowania wysłanych w dniu wyborów lub przed nimi, o ile dotrą one w ciągu 14 dni. Jednak urzędnicy pocztowi proszą, aby wyborcy wysłali swoje karty do głosowania nie później niż15 dni przed dniem wyborów.

Gubernator J.B. Pritzker nazwał głosowanie pocztą prawdopodobnie "najbezpieczniejszą metodą oddania głosu w listopadzie".

JM