Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Zmienia się oblicze południowo-zachodniego krańca dzielnicy Loop w centrum. Rewitalizacja budynków kosztować będzie miliardy dolarów.

W przyszłym miesiącu rozpocznie się przeprowadzka ponad 22,000 pracowników, którzy mają przybyć w ciągu najbliższych dwóch lat do nowych budynków biurowych.

Firmy Uber Technologies, Walgreens i Ferrara Candy podpisały już umowy najmu ogromnej powierzchni biurowej w budynku starej poczty (Old Post Office).

Wynajęto już ponad 1 milion stóp kwadratowych powierzchni. Nowojorski deweloper - 601W jest także bliski sfinalizowania transakcji z CBOE Global Markets i Cisco Systems na wynajem łącznie około 300,000 stóp kwadratowych.

Uber potwierdził, że zajmie 463,000 stóp kwadratowych, stając się największym najemcą budynku.

To nie tylko największa umowa najmu biur podpisana w tym roku w centrum Chicago, ale jedna z najbardziej znaczących dla miasta w ostatnich pięciu latach.

Wiosną przyszłego roku Uber rozpocznie budowę nowej przestrzeni w starym Urzędzie Pocztowym. Nie jest jasne, ilu pracowników ostatecznie tam będzie pracować.

Sfinalizowanie umowy daje deweloperowi, nowojorskiej firmie 601 W. Cos., duże gwarancje pod rozpoczętą przebudowę 2.8 miliona metrów kwadratowych powierzchni starego Urzędu Pocztowego przy 433 W. Van Buren St. Inwestycja szacowana jest na ponad 800 milionów dolarów.

Dzierżawa Ubera jest ponad dwukrotnie większa od powierzchni, którą w budynku ma zająć Walgreens. Firma z siedzibą z Deerfield w czerwcu 2018 r. ogłosiła plany wynajmu 200,000 stóp kwadratowych. Walgreens planuje przenieść tam 1,800 pracowników z przedmieść.

Inni najemcy, którzy podpisali umowy to: Ferrara Candy, Home Chef, Chicago Metropolitan Agency for Planning oraz firma reklamowa AbelsonTaylor. Pierwsi firmy zaczną się przeprowadzać tej jesieni.

Po przeniesieniu firm na ulicach na zwiększy się ruch. „To ogromny wpływ na południowo-zachodni kraniec centrum” - powiedział Todd Heiser, dyrektor zarządzający biura architektonicznego Gensler w Chicago. „Gdy weźmie się pod uwagę łączne wydatki detaliczne tych pracowników, szacunkowo to od około 90 mln do 95 mil dol. rocznie na rzeczy takie jak posiłki, artykuły spożywcze, odzież, higiena osobista i rozrywka. To niesamowita okazja, aby mieć nową dzielnicę w naszym mieście”.

„Nasuwa się pytanie, jaka to będzie dzielnica. Czy o mieszanym przeznaczeniu, czy przede wszystkim rynek biurowy?” - powiedział makler najemcy biura, David Tropp z CBRE.

Na północ od tego miejsca deweloperzy z Chicago, Riverside Investment & Development i Convexity Properties, zamierzają zburzyć garaż obok Union Station i wykorzystać przestrzeń do zbudowania około 50-piętrowego biurowca o powierzchni 1.4 miliona metrów kwadratowych oraz nowej, 1.5-akrowego parku. Oczekuje się, że w biurowcu będzie mogło pracować ok. 7,000 pracowników po oddaniu go do użytku do końca 2021 r.

Ekspansja południowo-zachodniej części Loop została przewidziana w centralnym planie rozwoju Chicago z 2003 roku.

„Obszar ten nie był niebezpieczny” - powiedział Jack McKinney Sr., wiceprezes Cushman & Wakefield. „Po prostu nic tam nie było. To było opuszczone miejsce”.

W ostatnich latach wiele firm zaczęło przenosić pracowników do centrum Chicago ze swoich siedzib na przedmieściach.

„Środowisko pracy zmieniło się zasadniczo w ciągu ostatnich 10 lat” - powiedział Tropp. „Istnieje duży wybór dla dużych najemców, którzy chcą grupować ludzi na jednym piętrze. Tego nie można było zrobić w Willis Tower.”

Budynek Old Post Office wpisuje się w trend decentralizacji rynku biurowego. Duże kampusy powstają na północ i południe od śródmieścia wzdłuż rzeki.

Południowo zachodnia część dzielnicy Loop znajduje się w pobliżu stacji pociągów Metry i CTA, a kolejne inwestycje obejmują przedłużenie trasy Red Line. Tłumy nowych pracowników w okolicy będą również obsługiwane przez Union Station Transit Center.

Proponowane nowe postoje taksówek wodnych na południe wzdłuż rzeki mogą również pomóc osobom dojeżdżającym do pracy.

Inne udogodnienia są w planach. Potrzebne będą restauracje, kluby fitness, sklepy i punkty usługowe.

„Będzie to korzystne dla wszystkich” - uważa Tyler Mendoza, współwłaściciel Little Toasted, restauracji w lobby biurowca 300 S. Riverside Plaza, położonego po drugiej stronie budynku starego Urzędu Pocztowego.

„Kiedy ludzie się pytają, gdzie jest Little Toasted, mówię, że w południowo wschodniej części Loop. Myślę, że tak naprawdę nazywa się to dzielnicą West Loop Gate, ale nikt nigdy o tym nie słyszał. Mam nadzieję, że okolica będzie miała nową nazwę i tożsamość” - dodał Mendoza.

JT

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location