Wezwania do pozostania w domu
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Wraz z rosnącymi liczbami przypadków koronawirusa w całym Illinois, gubernator J.B. Pritzker oraz burmsitrz Lori Lightfoot ostrzegli, iż nakaz pozostania w domach może zostać wprowadzony wkrótce, ale powstrzymali się od nałożenia tak drastycznych ograniczeń na mieszkańców, zamiast tego wzywając ich do dobrowolnego pozostania w domach i odwołania planów świątecznych.

Jeśli w najbliższych dniach sytuacja się nie zmieni, szybko dojdziemy do momentu, w którym pozostanie nam tylko jakaś forma nakazu pozostania w domach” – powiedział Pritzker na konferencji prasowej poświęconej koronawirusowi. „Nie chcę, abyśmy się tam znaleźli. Ale w tej chwili wydaje się, że to kierunek, w którym zmierzamy”.

Mieszkańcom zaleca się wychodzenie z domu tylko wyłącznie w celu udania się do pracy lub szkoły, oraz zaspokojenia podstawowych potrzeb, takich jak uzyskanie pomocy medycznej, pójście do sklepu spożywczego lub apteki czy odebrania jedzenia na wynos.

Zgodnie z zaleceniem dotyczącym pozostania w domu, obowiązującym od poniedziałku, 16 listopada, władze miasta zachęcają mieszkańców do praktykowania dystansu społecznego i utrzymywania odległości 6 stóp od innych oraz noszenia maseczek przez cały czas. W zbliżającym się okresie świątecznym nie zalecają organizacji żadnych spotkań z nikim spoza własnego gospodarstwa domowego, nawet z najbliższą rodziną czy przyjaciółmi i korzystanie z komunikacji zdalnej w tym czasie. Należy unikać wszelkich niepotrzebnych podróży, postępując zgodnie z wytycznymi dotyczącymi podróży, jeśli jest ona konieczna.

Ponadto urzędnicy poinformowali, że zgodnie z zarządzeniami zdrowotnymi CDPH, wszelkie zgromadzenia odbywające się w prywatnych domach powinny być ograniczone do sześciu osób, jeśli nie są one członkami gospodarstwa domowego.

„Miasto ma prawo nakładać grzywny na osoby za łamanie tego wymogu i organizowanie dużych spotkań towarzyskich w ich prywatnych rezydencjach” – poinformowano w oświadczeniu.

Chicago nakłada także nowe ograniczenia w kwestii organizacji spotkań i imprez towarzyskich do 10 osób lub mniej. Urzędnicy poinformowali, iż dotyczy to wydarzeń takich jak wesela, przyjęcia urodzinowe, imprezy towarzyskie czy pogrzeby i ma zastosowanie do każdej przestrzeni.

Limity nie dotyczą miejsc pracy, ani miejsc, w których obowiązują określone wytyczne, w tym sklepów, salonów czy kin.

Jednak burmistrz zapowiedziała kary i potencjalne zamknięcia firm, które nie przestrzegają zasad dystansu społecznego. „Jeśli zobaczymy, że naruszasz te zasady w jakikolwiek sposób, nie zawahamy się podjąć działań” – powiedziała.

Ponadto mieszkańcom zdecydowanie zaleca się, aby nie przyjmowali gości w swoich domach, chyba że są to niezbędni pracownicy; anulowani tradycyjne obchody Święta Dziękczynienia, unikali podróży. Zalecenia te będą obowiązywały przez 30 dni lub do czasu, gdy komisarz ds. zdrowia uzna, że mogą one ulec zmianie.

Zalecenia dla Cook County

Departament Zdrowia Publicznego powiatu Cook wydał w piątek zalecenia dotyczące pozostania w domu dla wszystkich mieszkańców z uwagi na rosnącą w całym stanie liczbę zachorowań na koronawirusa. Zalecenie ma wejść w życie podobnie, jak w Chicago, czyli w poniedziałek, 16 listopada o godzinie 6 rano i potrwa co najmniej 30 dni.

jm