Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Teksas, Oklahoma i Kansas, które się określa “Aleją Tornad” (Tornado Alley) wciąż notują lwią część wszystkich tornad - wynika z danych za lata 1979-2017. Środkowy Zachód tymczasem nawiedzają częściej nawałnice z wiatrem w podmuchach osiągającym prędkość powyżej 86 mil na godzinę.

Z badań opublikowanych w ubiegłym roku przez asystenta profesora Northern Illinois University, Victora Gensiniego, który przez ponad cztery dekady analizował tornada w całych Stanach Zjednoczonych, wynikało, że ich liczba spadła w skali kraju, ale poważnie wzrosła na Środkowym Zachodzie i w południowo wschodnich stanach.

W Illinois powstawało około 100 tornad w dekadzie - wynika z badań Gensiniego. Liczba ta obejmuje także słabsze trąby powietrzne z wiatrem poniżej 86 mil na godzinę.

Jeśli ta tendencja się utrzyma, usuwanie skutków tornad może być bardziej kosztowne. Zwiększa się także prawdopodobieństwo, że żywioł uderzy w bardziej zaludnione tereny, większe miasta. 

„Na wschód od rzeki Mississippi gęstość zaludnienia znacznie wzrasta” - powiedział Gensini.

„Jeśli spojrzysz na trzy największe miasta w Stanach Zjednoczonych - Nowy Jork, Los Angeles i Chicago - pod kątem największego prawdopodobieństwa uderzenia tornada, odpowiedź brzmi: Chicago. Oczywiście w Oklahoma City, Wichita, Omaha, prawdopodobieństwo jest także duże, ale te miasta nie mają populacji nawet zbliżonej do Chicago” - stwierdził naukowiec.

Pod koniec maja co najmniej 23 słabe tornada nawiedziły stan w Illinois w okresie dwóch tygodni. 

W maju w całych Stanach Zjednoczonych synoptycy otrzymali 555 zgłoszeń o tornadach. Jeżeli wszystkie zostaną potwierdzone, będzie to rekordowa liczba w miesiącu. W ostatnich latach naukowcy alarmowali, że zmiany klimatu mogą wpłynąć na niekontrolowane pożary, powodzie czy niszczycielską suszę, ale trudno jest określić aktywność tornad.

Według Stephena Stradera, asystenta profesora wydziału geografii i ochrony środowiska na Uniwersytecie Villanova, rozwój mieszkalnictwa i biznesu zwiększa ryzyko powstawania trąb powietrznych w rozrastających się metropoliach.

„Te same tornada, które przechodziły przez pole kukurydzy w latach 30. i 40. ub. wieku, teraz przechodzą nad dzielnicami” - zauważył Strader - “Badamy, jak się zmienia klimat, ale pod uwagę trzeba wziąć zmiany społeczne”.

Doskonałym przykładem jest tornado, które uderzyło pod koniec sierpnia 1990 roku w miasteczko Plainfield na południowo-zachodnich przedmieściach Chicago. Miało najwyższą kategorię F-5 w skali Fujity z wiatrem w podmuchach osiągającym 200 mil na godz. Zginęło wtedy 29 osób, a 353 zostały ranne. Straty oszacowano na ponad $140 milionów. W tym czasie populacja Plainfield wynosiła około 4,500, a obecnie ma około 44,000 mieszkańców.

Jak do tej pory najbardziej tragiczne w skutkach tornado w Illinois uderzyło 18 marca 1925 roku. Tzw. Tri State tornado uderzyło na południu Illinois, w rejonach miasteczka Gorham, zabijając 34 osoby.

21 kwietnia 1967 trąby powietrzne wystąpiły w Palos Hills i Oak Lawn i zabiły 33 osoby.

Inne równie niszczycielskie tornada uderzyły: 21 kwietnia 1967 w Cherry Valley, Belvidere – zginęły 24 osoby, 28 marca 1920 roku w Romeoville, Maywood i Melrose Park – zginęły 22 osoby.

Pomimo udoskonaleń w technologii, prognozowanie tornad ciągle jest trudne, co sprawia, że są one niezwykle niebezpieczne.

Dlatego w przypadku załamania pogody należy przede wszystkim śledzić komunikaty synoptyków. „Tornado watch” to możliwość powstania tornada w danym rejonie. Należy być przygotowanym do ewentualnego schronienia się w bezpiecznym miejscu. „Tornado warning” oznacza już rosnący huragan lub obecność tornada na radarze. Należy wtedy natychmiast szukać schronienia.

Gdzie należy chować się w przypadku tornada? Najlepiej w piwnicy domu. Jeśli jej nie ma, to w korytarzu w centrum budynku, tak, by od świata zewnętrznego oddzielało nas jak najwięcej ścian. Nie wolno przebywać w pobliżu okien i drzwi.

Jeśli nie mamy w pobliżu żadnego budynku, bo przebywamy na przykład nad jeziorem lub w parku, połóżmy się płasko na ziemi, najlepiej w zagłębieniu i zakryjmy głowę dłońmi.

Najpoważniejsze obrażenia powodują latające podczas silnego wiatru przedmioty. Jeśli znajdujemy się w samochodzie to nie próbujmy przed trąbą powietrzną nim uciekać. Najlepiej opuścić pojazd i poszukać innego schronienia.

Ci, którzy interesują się tym zjawiskiem, mają teraz do dyspozycji Tornado Tracker – czyli interaktywne narzędzie pozwalające zarówno śledzić nadchodzące tornada, jak i prześledzić trasy wszystkich, jakie uderzyły w Illinois od 1950 roku. Więcej informacji na stronie: http://mrcc.isws.illinois.edu

Od 1980 r. Stany Zjednoczone dotknęły 246 klęski żywiołowe, które spowodowały straty przekraczającej $ 1.6 miliard dolarów - wynika z danych NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration’s National Centers). Według Stradera straty spowodowane przez żywioły będą z czasem wzrastały. 

JT

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location