----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Nowy raport wskazuje, że Illinois ma wyższy niż przeciętny wskaźnik nowych przypadków zachorowania na raka płuc w porównaniu do innych stanów.

Raport „State of Lung Cancer” na 2021 r. został opracowany przez American Lung Association i wykazał krajowy wskaźnik nowych przypadków zachorowań raka płuc na poziomie 57.7 na 100,000 osób, podczas gdy wskaźnik w Illinois wynosi 63.4 na 100,000 mieszkańców

Kristina Hamiltonz American Lung Association of Illinois, mówi, że niekoniecznie jest to zła wiadomość dla mieszkańców. „Widzimy obiecujące dowody na to, że wynika z większej świadomości dotyczącej badań przesiewowych, a zwiększenia liczby osób poddawanych badaniom prawdopodobnie pozwala zidentyfikować więcej przypadków raka płuc” – powiedziała. „To jest korzystne dla ludzi, aby uzyskać taką informację i móc rozpocząć leczenie”.

Z raportu wynika również, że osoby kolorowe, u których zdiagnozowano raka płuc, mają gorsze wyniki w porównaniu do białych mieszkańców. Hamilton mówi, że istnieje wiele możliwych czynników wpływających na te rozbieżności.

„Istnieją czynniki społeczne i środowiskowe, brak dostępu do wysokiej jakości i przystępnej cenowo opieki zdrowotnej, problemy mieszkaniowe i bariery transportowe” – powiedziała.

Według danych, 16.4% czarnych mieszkańców Illinois, u których zdiagnozowano raka płuc, poddawanych jest leczeniu chirurgicznemu w porównaniu do 21.3% białych rezydentów. Wczesne leczenie może prowadzić do lepszych długoterminowych wyników dla pacjentów. Hamilton ma nadzieję, że najnowszy raport „State of Lung Cancer” może zachęcić stanowych ustawodawców do działania.

„Jednym z elementów, na który chcemy zwrócić uwagę w Illinois, jest zwiększone finansowanie leczenia nowotworów” – powiedziała. „Obecnie nowotwory płuc nie mają specjalnego finansowania w naszym stanowym budżecie. Uważamy, że może to mieć na wskaźniki ilości zachorowań w naszym stanie”.

Raport ujawnił, że pięcioletni wskaźnik przeżycia w przypadku raka płuc wzrósł do 23.7 procent. Rak płuc pozostaje główną przyczyną zgonów związanych z nowotworami. Szacuje się, że w tylko w tym roku choroba zostanie zdiagnozowana u prawie 10,000 mieszkańców Illinois.

jm