----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

16 kwietnia 2022

Udostępnij znajomym:

Święta te są jednymi z najpopularniejszych w USA. Nic więc dziwnego, że mieszkańcy Stanów Zjednoczonych dorzucili od siebie kilka sposobów na spędzanie czasu w tym okresie.

Według danych portalu Statista, w tym roku 80 proc. Amerykanów będzie celebrować Wielkanoc. To wzrost o 1 proc. w stosunku do ubiegłego roku. Odsetek mieszkańców USA, którzy deklarują jej świętowanie od wielu lat pozostaje na niemal niezmienionym poziomie.

Amerykańska Wielkanoc nie mogłaby się obyć bez polowania na pisanki. Po tym, jak wszystkie słodkości zostaną już odkryte, dzieci w USA często organizują "Easter Egg Roll", czyli wyścig pisanek. Jajka są popychane po trawie przez dzieci długimi, drewnianymi łyżkami, lub puszczane są ze wzniesienia. Wygrywa jajo, które jako pierwsze dotoczy się do mety.

W Nowym Jorku przy Fifth Avenue od lat odbywa się parada wielkanocna, która jest atrakcją zarówno dla mieszkańców, jak i dla turystów. W tym roku parada rozpocznie się o godz. 10 rano czasu lokalnego ( 9 rano w Chicago) w niedzielę, 17 kwietnia i potrwa do godz. 4 po południu.

W celebrowaniu świąt wielkanocnych aktywnie uczestniczą amerykańscy prezydenci. Tradycję zapoczątkował w 1878 roku Rutherford Hayes i kontynuują ją kolejni gospodarze Białego Domu. W najbliższy poniedziałek, 18 kwietnia, w tamtejszych ogrodach odbędzie się polowanie na pisanki, połączone z wieloma innymi tradycjami wielkanocnymi. Oczywiście wspólnie ze szczęśliwcami, którzy wylosowali zaproszenia do ogrodów Białego Domu, świętować będzie prezydent Joe Biden wraz z małżonką.

 

W Wielką Niedzielę miliony Amerykanów udadzą się do kościoła, a po powrocie do domu skosztują wielkanocnych specjałów. Na stołach królować będą tradycyjna szynka „Easter Ham”, w niektórych domach zastępowana baraniną, bułeczki z krzyżykiem wypiekane w Wielki Piątek, gotowane jajka, ziemniaki i inne warzywa podawane na rozmaite sposoby. W Nowej Anglii serwowany będzie Simnel Cake, tradycyjne brytyjskie ciasto z marcepanem i owocami, oraz wielkanocne ciasteczka.

Wielkanoc, zaraz po Halloween, jest świętem, w trakcie, którego Amerykanie konsumują najwięcej słodyczy. Podczas największego polowania na pisanki, które odbyło się w Winter Haven na Florydzie w 2007 roku, ukryto aż 500 tys. świątecznych, czekoladowych jajek!

Tradycja malowania jaj w Wielkanoc przywędrowała do USA z Niderlandów, czyli dzisiejszej Holandii. Po raz pierwszy pisanki na amerykańskiej ziemi ozdabiali holenderscy osadnicy w Pensylwanii.

al

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----