Wilton Gregory oficjalnie kardynałem
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Papież Franciszek w sobotę mianował 13 nowych kardynałów. Wśród nich znalazł się pierwszy Afroamerykanin - arcybiskup Waszyngtonu Wilton Gregory. Nominacje odbyły się podczas Konsystorza w bazylice Świętego Piotra w Watykanie. Uroczystość ze względu na pandemię została zorganizowana w nadzwyczajnych okolicznościach w ścisłym reżimie sanitarnym. Większość duchowych stawiła się w Stolicy Piotrowej osobiście – także Wilton Gregory.

Kilkanaście godzin przed uroczystą nominacją arcybiskup w jednym z wywiadów wyraził nadzieję, że „będzie mógł mówić jasno i uczciwie o nadziejach, marzeniach i dążeniach społeczności afroamerykańskiej”. Wszyscy nowi kardynałowie przyrzekli wierność i posłuszeństwo papieżowi Franciszkowi i jego następcom.

Arcybiskup Gregory ma 72 lata, urodził się w Chicago. Święcenia kapłańskie przyjął w 1973 roku, a do 1976 roku pracował w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Glenview. Siedem lat później został mianowany biskupem pomocniczym Chicago. Trzykrotnie był przewodniczącym Konferencji Biskupów Stanów Zjednoczonych. Obecnie – od 2019 roku sprawuje funkcję arcybiskupa Waszyngtonu.

Oprócz niego kardynalskie nominacje otrzymali: nowy prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych bp Marcello Semeraro, arcybiskup Sieny Augusto Paolo Lojudice, kustosz franciszkańskiego klasztoru w Asyżu Mauro Gambetti, biskup Mario Grech z Malty, metropolita Kigali w Rwandzie Antoine Kambanda, arcybiskup Santiago de Chile Celestino Aos Braco, biskup Cornelius Sim z Brunei i arcybiskup Jose Advincula z Filipin. Na liście jest też czterech kardynałów mających powyżej 80 lat, którzy zostali nominowani, ale z racji wieku nie będą mogli wziąć udziału w konklawe – to tzw. nieelektorzy - franciszkanin kapucyn o. Raniero Cantalamessa, były watykański dyplomata abp Silvano Tomasi, proboszcz rzymskiego sanktuarium Divino Amore Enrico Feroci i bp Felipe Arizmendi Esquivel z Meksyku.

Z powodu pandemii do Stolicy Piotrowej nie przybyli dwaj kardynałowie-nominaci: wikariusz apostolski w Brunei Cornelius Sim i Jose F. Advincula z Filipin.

Na koniec uroczystości każdy z nowo wybranych kardynałów otrzymał z rąk papieża Franciszka birety, pierścień i bullę z nazwą kościoła tytularnego. W sobotę po uroczystości jedenastu kardynałów odwiedziło byłego papieża Benedykta XVI, który rezyduje w Rzymie.

fk