Wirus nie powstrzyma NORAD przed śledzeniem Mikołaja
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Dzieci na całym świecie mogą spać spokojnie. Globalna pandemia nie powstrzyma ich przed możliwością śledzenia trasy Świętego Mikołaja, gdy w Wigilię Bożego Narodzenia będzie dostarczał prezenty na całym świecie.

North American Aerospace Defence Command ogłosiło, że NORAD będzie śledzić Świętego Mikołaja 24 grudnia, tak, jak to robiło przez 65 lat. Niestety, jedna rzecz ulegnie zmianie – nie każde dziecko będzie w stanie skontaktować się z wolontariuszem w centrum telefonicznym NORAD, aby sprawdzić miejsce pobytu Świętego Mikołaja, jak to miało miejsce w poprzednich latach.

Zwykle około 150-160 wolontariuszy tłoczy się w sali konferencyjnej bazy sił powietrznych Peterson w Colorado Springs, pracując na dwugodzinne zmiany, aby odbierać telefony od niecierpliwych dzieci, które pragną sprawdzić, czy Święty Mikołaj i jego sanie dotarły już na ich dachy. W sumie ponad 1,500 osób przez ponad 20 godzin uczestniczyło w tym przedsięwzięciu w poprzednich latach, odbierając ponad 130,000 połączeń telefonicznych już od godziny 6 rano w Wigilię.

W tym roku, ze względu na ograniczenia bezpieczeństwa wymuszone przez Covid, liczba wolontariuszy zostanie drastycznie ograniczona – według NORAD będzie to mniej niż 10 osób na każdą zmianę.

„Rozumiemy, że jest to ważna tradycja i wiemy, że bez wątpienia taka sytuacja spowoduje pewne rozczarowanie” – powiedział rzecznik NORAD, Peston Schalchter. „Ale staramy się zapewnić bezpieczeństwo wszystkim zaangażowanym”.

Niektórym dzwoniącym z pewnością uda się porozmawiać z wolontariuszem, dzwoniąc pod bezpłatny numer NORAD Track Santa: 1-877-Hi-NORAD. Ale większość będzie musiała zadowolić się nagraną aktualizacją bieżącej lokalizacji Świętego Mikołaja.

NORAD w dużej mierze ograniczy wolontariuszy do osób, które już tam pracują i ich najbliższych rodzin. Być może zostanie to trochę rozszerzone w miarę zbliżania się terminu wydarzenia, ale w tej chwili trudno to przewidzieć. Wolontariusze będą musieli odpowiedzieć na pytania dotyczące zdrowia, poddać badaniu temperatury i przestrzegać zasad dystansu społecznego. Ekipa sprzątająca będzie przez cały dzień wycierać użytkowane powierzchnie, a cała powierzchnia zostanie oczyszczona przed pojawieniem się kolejnej grupy. W obliczu obaw związanych z wirusem urzędnicy NORAD od tygodni pracowali nad znalezieniem sposobu, który zapewni, że tak ukochana przez dzieci tradycja będzie kontynuowana.

Dowództwo wojskowe odbiera telefony od 1955 roku, kiedy pułkownik sił powietrznych, Harry Shoup, odebrał telefon od dziecka, które wybrało nieprawidłowy numer, myśląc, że dzwoni do Świętego Mikołaja. Szybko reagując na tę pomyłkę, Shoup zapewnił rozmówcę, że rozmawia z właściwą osobą. I tak zaczęła się nowa tradycja.

Trasę Świętego Mikołaja można tradycyjnie śledzić na NORAD Track Santa

jm