----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

W ubiegłym tygodniu amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków w trybie przyspieszonym zatwierdziła szczepionkę przeciwko Covid-19 dla dzieci w wieku od 5 do 11. We wtorek dyrektor CDC Rochelle Walensky wydała zalecenie, aby dzieci w wieku od 5 do 11 lat były szczepione szczepionką firmy Pfizer, zawierającą tylko jedną trzecią dawki dla nastolatków i dorosłych. Szczepionkę podaje się w serii dwóch dawek w odstępie 3 tygodni. Do jej przyjęcia kwalifikuje się 28 milionów dzieci w tej grupie wiekowej.

Miliony szczepionek zostały już wysłane do poszczególnych stanów, gabinetów lekarskich i aptek w oczekiwaniu na decyzję CDC. Szczepienia rozpoczną się już w tym tygodniu.

„Zachęcam rodziców, którzy mają pytania dotyczące szczepień przeciwko Covid-19 swoich dzieci, do rozmowy z pediatrą lub lekarzem rodzinnym” – powiedziała dyrektor Departamentu Zdrowia PUblicznego w Illinois, doktor Ngozi Ezike. „Eksperci medyczni i naukowcy dokonali przeglądu danych, które obejmowały badania kliniczne z udziałem ponad 3000 dzieci otrzymujących szczepionkę i zalecili preparat Pfizer-BioNTech dla dzieci. Chociaż większość dzieci nie doświadcza ciężkich objawów Covid-19, niektóre zdecydowanie tak. Wiemy również, że dzieci mogą przenosić Covid-19 i nieświadomie zarażać innych ludzi, np. tych cierpiących na inne poważne schorzenia. Musimy zaszczepić jak największa ilość osób, w tym dzieci, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa i zakończyć tę pandemię”.

W badaniach klinicznych stwierdzono, że szczepionka Pfizer jest skuteczna w ponad 90% w zapobieganiu Covid-19 u dzieci w wieku od 5 do 11. Reakcje niepożądane najczęściej zgłaszane u dzieci były na ogół łagodne do umiarkowanych i obejmowały ból w miejscu wstrzyknięcia (obolałe ramię), zaczerwienienie oraz obrzęk, zmęczenie, ból głowy, ból mięśni i/lub stawów, dreszcze i gorączkę. Występowały one w ciągu dwóch dni po szczepieniu i ustępowały w ciągu jednego lub dwóch dni.

Biuro gubernatora JB Pritzkera poinformowało w ubiegłym tygodniu, że ponad 2,200 placówek i dostawców w całym stanie zgłosiło się do oferowania szczepionek dzieciom w wieku od 5 do 11 lat, w tym ponad 700 gabinetów pediatrycznych i rodzinnych, ponad 700 aptek, 112 lokalnych departamentów zdrowia, przychodni zdrowia publicznego i klinik.

Dwie największe sieci aptek, Walgreen oraz CVS będą oferować szczepionki dla tej grupy wiekowej już od tego weekendu.

Koordynator ds. koronawirusa w Białym Domu, Jeff Zients poinformował, że „po zatwierdzeniu przez FDA w ubiegły piątek szczepionki na Covid-19 wyznaczone zespoły natychmiast zaczęły pakować szczepionki opracowane dla dzieci w wieku 5-11 lat do specjalistycznych pojemników i pracowały 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, aby wysłać miliony dawek do tysięcy miejsc szczepień w całym kraju”.

„To ekscytująca i długo oczekiwana przez rodziców chwila” – powiedział, dodając, że począwszy od 8 listopada program szczepień dla dzieci zostanie w pełni uruchomiony z ponad 20,000 wygodnych lokalizacji oferujących szczepienia. Niektóre z nich już rozpoczęły przyjmowanie zapisów.

Zients przedstawił również najnowsze dane dotyczące szczepień, mówiąc, że ponad 222 miliony Amerykanów otrzymało przynajmniej pierwszą szczepionkę, a 70% dorosłych jest teraz w pełni zaszczepionych.

Jeśli dziecko już chorowało

Dzieci, które przeszły już Covid-19 w dalszym ciągu powinny zostać zaszczepione i potrzebują obu dawek szczepionki – poinformowała dyrektor CDC. Walensky dodała, że przyjęcie przez nie szczepionki jest bezpieczne i zwiększa ochronę przed koronawirusem.

„Zdecydowanie zalecamy szczepienie dzieci, które wcześniej chorowały na Covid. To wyraźne zalecenie. Posiadamy wyniki badań, z których wynika, że około 10% osób biorących udział w badaniach klinicznych dzieci przechodziło wcześniej infekcję i widzieliśmy, że wzmacnia to ich ochronę i jest dla nich bezpieczne. Więc zdecydowanie zalecamy przyjęcie przez nich dwóch dawek".

Walensky poinformowała również, że ryzyko rzadkiego zapalenia serca zwanego zapaleniem mięśnia sercowego u młodszych dzieci nie budzi obaw, mimo że jest to znane ryzyko dla młodych mężczyzn i nastolatków, którzy otrzymują zastrzyki firm Pfizer lub Moderna.

„Uważnie przyjrzeliśmy się tej kwestii zapalenia mięśnia sercowego u dzieci w wieku od 5 do 11 lat, właśnie ze względu na to pytanie i to jest jeden z powodów zmiany dawki na niższą – 1/3 dawki” – powiedziała Walensky.

jm