Właściciele nieruchomości walczą o przetrwanie
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Z powodu tak wielu osób borykających się z trudnościami finansowymi i niezdolnymi do opłacania czynszów, kryzys Covid-19 w szybkim tempie prowadzi do kryzysu mieszkaniowego w Illinois.

Ciężar utrzymania ludzi w domach spada na właścicieli nieruchomości, którzy także mierzą się ze skutkami pandemii.

Najemcy nie płacą. Opłaty, podatki, wszystko spada na mnie. Rachunki za wodę, których najemca nie opłaca, obciążają mnie” – mówi Kevin Savage, właściciel wynajmowanej nieruchomości w Chicago Heights. „Muszę być w stanie opłacić to wszystko, aby utrzymać mój dom”.

Stan wprowadził tymczasowe moratorium na eksmisje, w czasie, kiedy milion mieszkańców Illinois straciło zatrudnienie z powodu pandemii i nie było w stanie opłacić czynszu ani spłacać kredytów hipotecznych.

W ubiegłym miesiącu gubernator Pritzker przedłużył stanowe moratorium na eksmisje do końca listopada. Organizacje zajmujące się prawami najemców poparły środki, które ograniczają właścicielom budynków, takim jak Savage, możliwość usunięcia najemcy za niepłacenie czynszu.

„Zachęcamy właścicieli, którzy są świadomi tej walki i tego konfliktu, aby przyłączyli się do nas i wezwali do przeniesienia odpowiedzialności na banki, inwestorów, miliarderów i milionerów, którzy czerpią z tego kryzysu, podczas gdy reszta z nas walczy tylko o związanie końca z końcem” – apeluje Ivy Abid z Chiacgo Tenant’s Movement.

W międzyczasie Savage pozostaje ze stosem niezapłaconych rachunków na ponad 50 tysięcy dolarów – w tym podatków od nieruchomości, opłat i rachunków niezapłaconych przez najemców.

„Gubernator musi wyjść nam z pomocą” – powiedział. „Jestem głosem każdego właściciela nieruchomości i chciałbym, aby to zostało usłyszane przez gubernatora”.

Pritzker zapowiedział w czwartek znalezienie sposobu na pomoc zmagającym się z trudnościami właścicielom nieruchomości i najemcom.

„Nadal zastawiamy się, jak to będzie wyglądać, gdy przywrócimy właścicielom ich prawa – nie chcemy mieć związanych z tym rzeszy osób bezdomnych, zwłaszcza teraz, w obliczu burzy, jaką niesie ze sobą Covid” – powiedział.

Savage wie, że wkrótce zacznie poszukiwać odpowiedzi na pytanie, ile zostało mu czasu, zanim straci swój dom…

jm