Wstępne porozumienie
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Władze miasta, przedstawiciele Chicagowskich Szkół Publicznych oraz Związek Zawodowy Chicagowskich Nauczycieli zawarli w niedzielę wstępną umowę dotyczącą ponownego otwarcia szkół, w ostatniej chwili unikając strajku. Musi jednak ona zostać zatwierdzone przez CTU.

Z szerokim uśmiechem na twarzy burmistrz Lightfoot poinformowała o wynikach negocjacji podczas konferencji prasowej, ogłaszając „bardzo dobrą wiadomość, że nasze dzieci w tym tygodniu powrócą do nauki osobistej”.

„W końcu CPS zawarło wstępne porozumienie z Chicago Teachers Union, które otwiera drzwi do szkół dla uczniów od programów przedszkolnych, przez zerówkę do ósmej klasy” – powiedziała.

Zgodnie z założeniami wstępnymi pierwsza grupa uczniów programów przedszkolnych i edukacji specjalnej oraz pracowników – powróci do szkół w dniu 11 lutego. Kiedy szkoły na krótko otworzyły swoje drzwi dla tych grup w styczniu, mniej niż 1 na 5 kwalifikujących się dzieci wróciło do budynków szkolnych.

Powrót kolejnych grup ma być rozciągnięty w czasie; a pracownicy mają powrócić do szkół przed uczniami:
- od zerówki do piątej klasy - nauczyciele mają powrócić do szkół 22 lutego, a ich uczniowie 1 marca;
- od szóstej do ósmej klasy – nauczyciele mają powrócić do szkół 1 marca, a ich uczniowie 8 marca.

Pomimo postępów w kierunku ponownego otwarcia szkół dla młodszych uczniów, w dalszym ciągu nie ma żadnych informacji na temat tego, kiedy szkoły średnie będą mogły wznowić zajęcia indywidualne. Przywrócenie nauki w szkołach średnich będzie przedmiotem osobnych negocjacji, a strony utworzą wspólną grupę zadaniową, która zajmie się istotnymi kwestiami.

Kurator CPS, Janice Jackson powiedziała, że chciałaby, aby powrócili oni do szkół „jak najszybciej”, ale nie wiadomo, czy tak się stanie jeszcze w tym roku szkolnym.

„Zobowiązaliśmy się do współpracy ze związkiem, aby tak się stało” – powiedziała. „Nie chcę dzisiaj rozpoczynać kolejnych negocjacji. Właśnie osiągnęliśmy zwycięstwo po długiej walce… ale moja postawa pozostaje taka sama. Uważam, że dzieci powinny wrócić do szkoły”.

Jackson dodała, że powrót do nauki osobistej nie tylko pomoże uczniom wrócić na właściwe tory w nauce, ale powinno pomóc przywrócić poczucie normalności, które zostało utracone w ciągu ostatnich 11 miesięcy trwającej pandemii, kiedy szkoły dystryktu zostały zamknięte w marcu.

„Chociaż był to co najmniej trudny proces, naprawdę uważam, że powrót naszych uczniów do szkół jest tego wart” – powiedziała, dodając, iż wierzy, że „każdy nauczyciel chce tego, co najlepsze dla uczniów”.

Dokumenty uzyskane przez Chicago Tribune określają umowę jako „ramy dla wznowienia nauczania osobistego”, która stałaby się wiążącą umową między związkiem, a Chicago Board of Education, w momencie ratyfikowania przez członków CTU. Oczekuje się, iż przedstawiciele związku spotkają się i omówią plan w poniedziałek po południu, przed głosowaniem Izby Delegatów w sprawie porozumienia.

jm