„Wszyscy święci balują w niebie” - dzieci wspominają świętych
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Polska Szkoła Sobotnia im. Henryka Sienkiewicza, która w październiku celebrowała 50. rocznicę istnienia, od dwóch lat organizuje Bal Świętych. W tym roku bal odbył się drugiego listopada z udziałem uczniów od klas przedszkolnych do czwartoklasistów włącznie.

Na szkolnej sali gimnastycznej pojawiły się dzieci w strojach biskupich, sióstr zakonnych, Matki Boskiej, św. Mikołaja, św. Franciszka, aniołów i wielu innych znanych i mniej znanych świętych. Godzinna impreza przeprowadzona w ramach nauki religii przez szkolne katechetki upłynęła na wspólnej zabawie, konkursach przechodzenia pod liną, tańcu i śpiewach.

„Uwaga, uwaga, po zakończeniu tańca do zdjęcia ustawiają się przedszkolaki, klasa pierwsza, a za nią druga, trzecia i czwarta” – zachęcała rozbawione grono dzieci koordynator religii Maria Jazowski. Prezes szkoły Renata Kaleciak powiedziała, że dla uatrakcyjnienia nauki i zachęcenia dzieci do przychodzenia na zajęcia organizowane są tego rodzaju spotkania i zabawy. Szkoła organizuje również rajdy rowerowe oraz koncerty dla dziadków, rodziców lub pradziadków. „Dzieci lubią to robić i mają z tego olbrzymia frajdę” – podkreśliła pani Renata.

Obok zabawy we wspólnym gronie sobotni bal był również formą nauki religii. W wielu przypadkach dzieci same przygotowywały stroje, a przy okazji dowiadywały się więcej o świętych. Poznawały ich życiorysy i życiowe historie.

„Postanowiliśmy w zupełnie inny sposób pokazać naszych świętych. Powinniśmy się cieszyć, że są, dlatego maluchy tańczą, śpiewają i bawią się będąc w przebraniu świętych. Rozpoczęliśmy tę zabawę rok temu i jesteśmy z niej bardzo zadowoleni, bo cieszy się wielką popularnością wśród uczniów. Biorą w niej udział zarówno przedszkolaki, jak i uczniowie klasy czwartej. W ten sposób pokazujemy dzieciom, że nauka religii może być bardziej przyjemna” – powiedziała koordynator religii Maria Jazowski.

W sobotnim „Balu Świętych” uczestniczyło ponad stu uczniów. Na zajęcia szkolne w tej placówce przy parafii pw. św. Józefa w Summit uczęszcza 330 dzieci i młodzieży. „Uczymy ich języka polskiego, historii, geografii i porządkujemy tym młodym ludziom wiedzę, co w konsekwencji okazuje się niezwykle ważne. W przyszłości mogą liczyć na zwolnienie z nauki drugiego języka w trakcie studiów, na lepszą pracę i łatwiejszy start w dorosłe życie” – powiedziała dyrektor placówki Ilona Sobiech.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak