Wybierasz się do Polski? Zmieniły się zasady kwarantanny
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

10-dniową, obowiązkową kwarantannę dla podróżujących z państw spoza strefy Schengen skróci negatywny wynik testu wykonanego dopiero po 7 dniach od przekroczenia granicy. Do tej pory pozwalał na to test zrobiony w czasie 48 godzin. Kwarantanna wciąż nie dotyczy osób zaszczepionych.

Zmiana rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii podpisana przez premiera Mateusza Morawieckiego ukazała się w środę i zaczęła obowiązywać od czwartku o północy. Wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska powiedział, że na całym świecie dochodzi do różnych mutacji koronawirusa. Wśród kolejnych wariantów wymienił groźny wariant Delta Plus z Indii.

"W związku z tym, że te nowe warianty mają zdecydowanie większą szybkość rozprzestrzeniania się w środowisku, zdecydowaliśmy się podjąć prewencyjne działania, które polegają na tym, że przywracamy kwarantannę dla osób wracających z zagranicy" - poinformował Kraska. "Kwarantanna będzie obejmowała przyjeżdżających z terytoriów państw niebędących w Schengen i nienależących do Europejskiego Obszaru Granicznego".

10-dniowa kwarantanna obowiązuje już od jakiegoś czasu, ale do tej pory zwalniał z niej ujemny wynik testu wykonanego na terytorium Polski do 48 godzin po przekroczeniu granicy. Od czwartku zwolnienie z kwarantanny będzie możliwe po 7 dniach w przypadku negatywnego wyniku testu.

Z kwarantanny podróżujących do Polski spoza Schengen nie zwalniał i nadal nie będzie zwalniał test wykonany w kraju wylotu.

Szczepionka zwalnia z kwarantanny

Zwolni z niej za to m.in. pełne zaszczepienie przeciw COVID-19 szczepionką dopuszczoną do użycia w Unii Europejskiej. Poza tym określony jest szereg wyjątków od kwarantanny, nie podlegają jej np. przekraczający granicę w ramach niektórych czynności zawodowych (jak załogi samolotów, kierowcy transportowi), czy dyplomaci, żołnierze itp.

Kwarantanna nie będzie dotyczyła też ozdrowieńców, którzy są posiadaczami unijnego certyfikatu covidowego. Dzieci poniżej 12. roku życia, które nie mogą jeszcze zaszczepić się, powracając do kraju nie będą musiały przechodzić kwarantanny ani wykazywać negatywnego wyniku testu.

na podst: samorząd PAP, TVP
rj