----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

We wtorek w Stanach Zjednoczonych odbyły się wybory lokalne. Burmistrza wybierali mieszkańcy m.in. Bostonu, Buffalo, Atlanty i Minneapolis, natomiast gubernatorów stany New Jersey i Wirginia.

Lider mniejszości w Senacie Mitch McConnell powiedział w środę, że "ostatnia noc była dla demokratów wyjątkowo trudna, a wyniki zdecydowanie obalają prezydenta Bidena i politykę prowadzoną przez demokratów”. Politolodzy twierdzą, że wtorkowe wybory były pierwszym poważnym testem nastrojów wśród wyborców obu stron sceny politycznej od czasu objęcia urzędu przez Bidena. Ich zdaniem demokraci go nie zdali, a dowodem mają być wyniki wyborów stanowych.

Wirginia – języczek u wagi

Republikanin Glenn Youngkin wygrał w środę wybory na gubernatora stanu Wirginia. Niespodziewanie pokonał kandydata demokratów Terry’ego McAuliffe’a. Youngkin jest pierwszym politykiem prawej strony od 2009 roku, który będzie rządził administracją stanową w Wirginii. Po przeliczeniu 95% głosów Glenn Youngkin wyprzedza demokratę Terry’ego McAuliffa stosunkiem 51 do 48.3 proc. – co zapewnia mu wygraną.

"Gratuluję gubernatorowi-elektowi Glennowi Youngkinowi zwycięstwa. Mam nadzieję, że mieszkańcy stanu dołączą do mnie, życząc wszystkiego najlepszego jemu i jego rodzinie" - napisał McAuliffe w opublikowanym oświadczeniu. Pokonanie demokraty Terry'ego McAuliffe przez 54-letniego Youngkina oznacza ostry zwrot w stanie, który w ciągu ostatniej dekady przesunął się w lewo i którym w 2020 roku prezydent Joe Biden wygrał z Donaldem Trumpem 10 punktami procentowymi. Środowe wybory pokazały, że te statystyki są już nieaktualne. Przez ostatnie 4 lata demokraci mieli kontrolę nad stanową legislaturą.

New Jersey

Gubernatora wybierają też mieszkańcy New Jersey, ale walka w tym stanie nie jest przesądzona. O fotel gubernatora ubiega się republikanin Jack Ciattarelli, demokrata Philip Murphy (pełniący funkcję gubernatora stanu New Jersey od 2008 roku) i niezależna Madelyn Hoffman. Po podliczeniu 88% głosów z obwodowych komisji, wybory na chwilę obecną wygrywa demokrata z dorobkiem 49.9%. Ciattarelli traci 0.7%. Do przeliczenia pozostało ok. 700,000 kart do głosowania, które mieszkańcy New Jersey wysłali pocztą. Politolodzy są zgodni, że także głosowanie w NJ należy traktować jako porażkę demokratów – Murphy był jednym z pewniaków, który wygraną miał mieć w kieszeni. W tym stanie Joe Biden pokonał Donalda Trumpa różnicą 15 procent.  

Ciekawostki

Faworytka o tajwańskich korzeniach i lewicowych poglądach - Michelle Wu, została pierwszą kobietą wybraną na burmistrza Bostonu, a były członek stanowego Senatu - demokrata Eric Adams został drugim w historii czarnoskórym burmistrzem Nowego Jorku – polityk odebrał już gratulacje m.in. od byłego burmistrza Billa de Blasio. Adams pokonał kandydata republikanów Curtisa Sliwę, działacza społecznego o włoskich i polskich korzeniach. Z kolei Afroamerykanin Alvin Bragg został pierwszym czarnym prokuratorem okręgowym na Manhattanie. Podobnie było w Pittsburghu w Pensylwanii, gdzie demokrata Ed Gainey został pierwszym w historii czarnoskórym burmistrzem tego miasta.

fk