Wyeliminować raka szyjki macicy w Chicago
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Wskaźniki zachorowalności na raka szyjki macicy od lat systematycznie spadają w całym kraju, ale wyniki są znacznie gorsze w Chicago, gdzie każdego roku diagnozuje się chorobę u 135 kobiet, z czego 50 z nich umiera.

Kolorowe kobiety są nieproporcjonalnie bardziej dotknięte tym problemem. Według niedawnego raportu lokalnej grupy non-profit Equal Hope, dawniej Metroplitan Chicago Breast Cancer Task Force, czarne kobiety i Latynoski są prawe trzy razy bardziej narażone na zachorowanie na raka szyjki macicy niż białe kobiety w Chicago. Dla przykładu, kobiety mieszkające w rejonie Washington Park są 85 razy bardziej narażone na śmierć z powodu raka szyjki macicy niż mieszkanki sąsiadującego Hyde Park.

Występowanie raka szyjki macicy w Chicago jest o 39% procent wyższe niż średnia krajowa, a wskaźnik zgonów jest o 60% wyższy – wynika z danych National Cancer Institute.

Anne Marie Murphy, dyrektor wykonawczy Equal Hope, twierdzi, że dłużej nie może tak być. „Żadna kobieta nigdy nie powinna umrzeć na raka szyjki macicy, któremu można w 100% zapobiec” – powiedziała. „Wiemy, co go powoduje, wiemy, jak temu zapobiegać i czas to zakończyć”.

Grupa w ostatnich latach pomogła zmniejszyć nierówności rasowe w kwestii zgonów z powodu raka piersi w Chicago. Teraz Equal Hope stara się wyeliminować raka szyjki macicy w Chicago do 2040 roku. Na swoją działaność otrzymała 600,000 dolarów z Coleman Foundation.

„Poprawa dostępu do wysokiej jakości, skutecznych usług i programów onkologicznych jest głównym celem Fundacji Coleman od ponad 25 lat” – powiedział jej prezes, Michael Hennessy. „Z przyjemnością wspieraliśmy wcześniej wysiłki grupy zadaniowej mające na celu zmniejszenie dysproporcji dotyczących raka piersi i poprawę wyników, a teraz czekamy na efekty tej inicjatywy dotyczące raka szyjki macicy”.

Grupa zadaniowa Metropolitan Chicago Breast Cancer została stworzona w 2008 roku w odpowiedzi na obawy społeczne związane z rosnącą nierównością rasową w przypadku zgonów z powodu raka piersi; czarne kobiety w 2003 roku były o 68% bardziej narażone na śmierć z powodu tej choroby niż białe. W ciągu dziesięciu lat ta liczba została zmniejszona do 39% dzięki kompleksowemu podejściu do poprawy jakości diagnozowania raka piersi i leczenia kobiet w społecznościach z najbardziej ograniczonym dostępem do opieki medycznej.

Murphy uważa, że Equal Hope może zmniejszyć liczbę zgonów z powodu raka szyjki macicy o połowę w ciągu dekady i wyeliminować chorobę w całym mieście w ciągu najbliższych dwudziestu lat. „To ekscytująca nowa inicjatywa, i można to osiągnąć” – powiedziała.

Equal Hope planuje również wyjść spoza tematu raka szyjki macicy i zająć się holistycznie kwestią zdrowia kobiet. W przyszłym roku organizacja planuje uruchomienie inicjatywy na rzecz równości w zdrowiu, która pomogłaby kobietom nawiązać i utrzymać relacje z lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej w celu monitorowania ich zdrowia i zapewnienia regularnej opieki. 

Monitor

Udostępnij swoim znajomym: