Wyznaczono datę strajku nauczycieli CPS
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Związek zawodowy chicagowskich nauczycieli (CTU) na 17 października ogłosił datę strajku w szkołach CPS.

Nauczyciele odejdą od pracy, jeśli nie zostanie osiągnięte porozumienie z negocjatorami reprezentującymi miasto.

W geście solidarności także inne związki zawodowe zaplanowały strajk na ten sam dzień. Zgodę na strajk wyrazili członkowie związku zawodowego SEIU Local 73 pracowników Chicagowskiego Dystryktu Parków Miejskich. Ten sam związek reprezentuje 7,000 pracowników szkolnych, którzy także przystąpią do akcji strajkowej z nauczycielami.

Oznacza to, że 17 października od pracy może odejść 35,000 nauczycieli, pracowników szkolnych i miejskich parków. Taka sytuacja może stworzyć poważny problem dla chicagowskiego dystryktu szkolnego, który zapewnia naukę prawie 400,000 uczniów.

Nie chodzi tylko o podwyżkę płac

Związek zawodowy CTU, który zrzesza około 25,000 nauczycieli i personelu pomocniczego, domaga się, aby nowe zbiorowe umowy rozwiązywały sporne kwestie, w tym te dotyczące zatrudnienia bibliotekarzy i pielęgniarek w każdej szkole i dodatkowych nauczycieli dwujęzycznych. Związkowcy domagają się także zmniejszenia liczby uczniów w klasach oraz zatrudnienia dodatkowych nauczycieli.

„Tu chodzi o więcej niż o pieniądze” - powiedział przewodniczący związku CTU Jesse Sharkey. „Wyjaśniamy drugiej stronie i opinii publicznej, że kwestie, na których nam zależy, dotyczą warunków nauczania i uczenia się w szkołach”.

Burmistrz Lori Lightfoot najpierw zaoferowała nauczycielom podwyżkę wynagrodzenia o 14 proc. w ciągu pięciu lat, a następnie zwiększyła ofertę do 16 proc. Początkowa płaca nauczyciela CPS wynosiłaby 55,000.

Związkowcy chcą podpisać umowę na 3 lata z roczną podwyżką w wysokości 5 proc. i zmniejszenia udziału pracowników w kosztach ubezpieczenia zdrowotnego.

„Nasza oferta jest uczciwa” - stwierdziła burmistrz Lori Lightfoot w otwartym liście. „Nikt nie chce strajku, a dzięki tym kompleksowym ofertom mamy nadzieję, że uda się temu zapobiec”.

Ostatnia taka groźba wisiała nad CPS w maju ub. roku, ale ostatecznie związkowcy zdecydowali o odwołaniu akcji protestacyjnej. Wtedy także byli w trakcie negocjacji nad zbiorowymi umowami zatrudnienia. W 2012 roku strajk nauczycieli trwał siedem dni.

Monitor

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym: