Wyższy podatek od paliwa
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Powiat DuPage planuje podwojenie podatku od paliwa wynoszącego obecnie 4 centy za galon, aby nadrobić straty w dochodach spowodowane pandemią koronawirusa. Podniesienie lokalnego podatku od paliwa do 8 centów za galon pomoże zebrać 16 milionów dolarów rocznie więcej na starzejący się system dróg i mostów.

Budżet transportowy powiatu ucierpiał w wyniku pandemii, ponieważ spadł popyt na benzynę w momencie, gdy osoby dojeżdżające wcześniej do pracy zaczęły pracować z domu, a ludzie unikali podróży. Wraz ze spadkiem sprzedaży na stacjach benzynowych wpływy powiatu z tytułu tego podatku spadły o prawie 25% od kwietnia, przewyższając prognozowaną redukcję o 20%. Urzędnicy oczekują kontynuacji tego trendu, spodziewając się, iż praca zdalna stanie się normą.

„Wpływ Covid będzie odczuwalny w perspektywie długoterminowej, w dodatku do zwiększonej wydajności paliwowej i elektryfikacji, oraz wszystkich innych czynników, które nadal powodują erozję naszych podatków od paliw silnikowych” - powiedział Christopher Snyder, dyrektor ds. transportu.

We wtorek komitet rady powiatu jednogłośnie zalecił zatwierdzenie podwyżki podatku od paliwa, aby zrównoważyć straty i zapewnić dodatkowe środki. Oczekuje się, iż pełny zarząd podejmie ostateczną decyzję w tej kwestii w przyszłym tygodniu.

„Co to oznacza w perspektywie 20 lat: 350 milionów dolarów więcej w inwestycjach kapitałowych” – powiedział Snyder.

Jeśli podwyżka zostanie zatwierdzona, podatek w wysokości 8 centów za galon paliwa zacznie obowiązywać od 1 lipca przyszłego roku.

Powiat nie podnosił podatku od czasu uchwalenia w 1989 roku ustawy stanowej, która zezwala DuPage i dwóm innym powiatom w stanie Illinois na nałożenie lokalnego podatku od paliw silnikowych.

Stanowi ustawodawcy w zeszłym roku przyznali DuPage możliwość podwojenia podatku od paliwa, ale urzędnicy nie dążyli do tego aż do czasu wybuchu pandemii.

Dodatkowe dochody z podatku zapewniłyby finansowanie podstawowej konserwacji i zmniejszyłyby zależność powiatu od dotacji stanowych i federalnych w przypadku niektórych projektów.

„Wiem, że to trudny czas, aby to robić, ale to jest w zasadzie przyszłość naszego programu transportowego, dotyczącego naszych lokalnych dróg w okresie co najmniej najbliższych pięciu lat” 0 powiedział Jim Zay, członek zarządu rady powiatu.

Większość z 50 mostów w powiecie ma od 21 do 30 lat. Snyder dodał, że wiele dróg wymaga pilnych napraw, zbliżając się do końca okresu użyteczności. Powiat postawił sobie za cel zwiększenie inwestycji w utrzymanie infrastruktury”.

jm