Wzywają do przedłużenia pomocy federalnej
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Pracownicy zajmujący się organizacją imprez oraz należący do związków zawodowych protestowali w centrum Chicago we wtorek, wzywając Kongres do przedłużenia dodatkowych zasiłków dla bezrobotnych w wysokości 600 dolarów tygodniowo, które mają wygasnąć pod koniec miesiąca.

Mark Feazel pracuje w firmie produkcyjnej i twierdzi, że od połowy marca branża ta jest "praktycznie zamknięta", dodając, że w tym czasie dodatkowe 600 dolarów tygodniowo było niezbędne, aby pomóc pracownikom związać koniec z końcem.

"Nasza branża nie może wrócić do pracy dopóki nie zostanie wznowiona organizacja imprez i wydarzeń. Nie możemy wrócić do pracy, więc moi ludzie potrzebują tego, aby przeżyć, spłacać kredyty hipoteczne, wyżywić swoje rodziny, spłacić raty za samochód, pokryć wszelkie niezbędne wydatki" - powiedział.

Osoby, które pracowały w miejscach takich jak McCormick Place, teatry, hotele i inne miejsca, w których odbywały się imprezy przed wybuchem pandemii, wzywają ustawodawców do przedłużenia pomocy w momencie, gdy wszelkie imprezy takie jak targi, koncerty, pokazy i konwencje są nadal odwoływane.

Wielu z nich należy do związków zawodowych i nawet przy regularnych zasiłkach dla bezrobotnych i dodatkowych 600 dolarach tygodniowo, nadal otrzymują mniej więcej połowę tego, co zarabialiby pracując. Wypłata tych dodaktowych zasiłków ma zostać zakońćzona pod koniec miesiąca. 

"Chcemy, aby to było kontynuowane, te dodatkowe 600 dolarów. To dużo znaczy dla tych ludzi. Mieliśmy fantastyczny rok, a teraz wszytko zostało wstrzymane, ale to niczyja wina, to pandemia" - powiedział Tony Degrado z USW Local 17.

Około 25 milionów Amerykanów pozostałe bezrobotnych w związku z pandemią koronawirusa. Ogromna większość z nich nigdy wcześniej nie korzystała z zasiłków dla bezrobotnych. Tysiące mieszkańców Chicago obecnie zmuszonych jest polegać na pomocy federalnej, aby móc związać koniec z końcem.

Ustawa "HEROES Act", której wartość szacowana jest na 3 biliony dolarów, uchwalona przez demokratów w Izbie Reprezentantów, obejmuje wynagrodzenie za pracę w niebezpiecznych warunkach dla pracowników służy zdrowia, kolejną rundę czeków stymulacyjnych i dodatkowe fundusze na CDC. Ustawa również przedłużyłaby dodatkowe zasiłki w wysokości 600 dolarów tygodniowo.

"Kończą się pod koniec tego miesiąca, więc jeśli tego nie odnowimy i nie zrobimy tego w zdecydowany sposób, kolejne miliony osób pogrążą się w biedzie, stracą domy, zostaną wyrzucone z mieszkań i nie będą w stanie nakarmić swoich rodzin" - powiedział przewodniczący mniejszości w Senacie, Chuck Schumer.

Pakiet wartości 1 biliona dolarów administracji Donalda Trumpa obejmuje różne ulgi i zachęty, takie jak obniżka podatku od wynagrodzeń. Republikanie również chcą nadal oferować federalne wsparcie dla bezrobotnych, ale nie planują jeszcze przedłużenia dodatkowego świadczenia w wysokości 600 dolarów tygodniowo.

"Myślę, że jest to zachęta dla firm do ponownego zatrudniania pracowników i utrzymywania miejsc pracy. Obniżka podatku od wynagrodzeń jest dla mnie bardzo ważna" - powiedział prezydent Trump.

Żaden środek nie przejdzie przez Senat bez wsparcia obu partii. Ponadto niektórzy argumentują, że obniżka podatku od wynagrodzeń pomaga tylko tym, którzy są w stanie pracować, a wiele osób w tej chwili nie ma takich możliwości, w związku z czym uważają, że kontynuowanie świadczeń w wysokości 600 dolarów tygodniowo jest konieczne.

"Jeśli tego nie będzie, w pierwszej kolejności zobaczymy kryzys mieszkalnictwa i kryzys bankowy, więc jest to naprawdę ważny krok, który powinni podjąć i pomyśleć o ludziach, ich rodzinach i wszystkich, którzy sprawiają, że to miasto funkcjonuje" - powiedział Dan Kantor z Complete Crewing.