XXVI Góralskie Posiady Doktora Orawca
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Historia góralskich spotkań organizowanych przez popularnego w Wietrznym Mieście lekarza kardiologa i sportowca, dr. Bronisława Orawca, ma już ponad ćwierć wieku. Odbywają się na przemian w Poroninie i Chicago. Posiady są świętem góralskiego folkloru i tradycji. W tym roku odbyły się na Podhalu w setną rocznicę założenia Związku Podhalan. Na obchody złożyło się spotkanie w Gminnym Ośrodku Kultury i karczmie regionalnej „Baca”.

W części artystycznej wystąpiły zespoły: „Hanka Rybka z Zespołem”, „Regle” im. Jana Jędrola i Młodzieżowy Zespół Regionalny „Regle”. Góralska wokalistka Anna Chowaniec-Stasińska Rybka pięknie śpiewała pieśni góralskie w towarzystwie niezwykle utalentowanych muzyków: Andrzeja Jarząbka, Roberta Czecha oraz Pawła Trebunii-Tutki. Uczestnicy wysłuchali recytacji góralskich wierszy autorstwa F. Łojasa-Kośli i Marii Stoch.

Uczestnicy posiadów mieli okazję obejrzeć zorganizowaną przez dr. Bronisława Orawca okolicznościową wystawę pt. „Wielbiciele i piewcy Tatr i Podhala”. Na zdjęciach i obrazach pojawiły się znane na Podhalu postaci: Tytus Chałubiński, Mieczysław Karłowicz, Jan Kasprowicz, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Walery Rzewuski, Karol Szymanowski, Władysław Ślewiński i Stanisław Witkiewicz, Wojciech Gerson, Aleksander Kotsis, Helena Modrzejewska, Henryk Sienkiewicz, Leon Wyczółkowski oraz Stefan Żeromski. Za pielęgnowanie podhalańskich tradycji, ofiarne zaangażowanie w szerzenie patriotyzmu i pobożności oraz niestrudzone głoszenie chwały Ziemi Tatrzańskiej na dwóch kontynentach gospodarz posiadów został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu św. Wawrzyńca. Wręczył go Gniewomir Rokosz-Kuczyński w asyście Anny Piwnik, dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej Instytutu Tradycji Rzeczypospolitej i Samorządu Terytorialnego. Gospodarz otrzymał również liczne dyplomy i podziękowania. Podczas wieczoru w karczmie odbyła się ceremonia pasowania na harnasia, którym został Piotr Majerczyk-Tyrlity – znakomity instrumentalista ludowy, laureat wielu ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali folklorystycznych, budowniczy instrumentów pasterskich: dud, piszczałek, trombit, złóbcoków, skrzypiec, założyciel i lider zespołu „Siwy Dym”. W części artystycznej wystąpili znakomici artyści podhalańscy: Jan Karpiel Bułecka, Piotr Majerczyk, Bartłomiej Koszarek, Krzysztof Gocał, Anna Karpiel, Mirosława Sojka Topór, Jan Trebunia Tutka, Andrzej Chowaniec Rybka, Janina Trebunia Tutka, Gniewomir Rokosz Kuczyński, Jacek Tętnowski oraz zespół regionalny „Regle”. Honorowi goście posiadów zostali uhonorowani przez gospodarza przygotowanymi w Chicago statuetkami ze „złóbcokami”, statuetkami „góralskiej pary tanecznej na tle chicagowskich drapaczy chmur" i wygrawerowanymi dedykacjami, medalami Fundacji Posiadów, unikatowymi wykutymi w Chicago Białymi Orłami, okolicznościowymi szarotkami i egzemplarzami najnowszego wydawnictwa autorstwa Bronisława Orawca.

Opr. A. Baraniak

Zdjęcie: Archiwum B. Orawca