----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

05 kwietnia 2022

Udostępnij znajomym:

Użytkownicy portalu Yelp w Chicago mogą teraz mogli uzyskać dostęp do ocen inspekcji restauracji pochodzących z danych miejskiego Departamentu Zdrowia.

Yelp będzie publikować publiczne dostępne dane na swojej stronie w ramach partnerstwa z Hazel Analytics, firmą zajmującą się bezpieczeństwem żywności i zdrowiem publicznym w USA i Kanadzie. W rejonie Chicago uwzględnione będzie także miasteczko Evanston oraz podmiejskie powiaty DuPage i McHenry.

Informacje, które użytkownicy zobaczą na platformie, różnią się w zależności od tego, jak lokalny departament zdrowia ocenia restauracje i publikuje wyniki. W Chicago restauracje otrzymują ocenę „pass” („zaliczone”), „fail” (niezaliczone) lub „pass with conditions” (zaliczone pod pewnymi warunkami). W miejscach, które nie publikują wyników, Hazel Analytics szacuje je na podstawie 100-punktowego systemu ocen. Po kliknięciu oceny restauracji użytkownicy będą mogli sprawdzić także przeszłe i aktualne naruszenia kodeksu zdrowia, jeśli dane te są publikowane przez miasto.

Oceny pochodzą z danych departamentów zdrowia publicznego zebranych przez Hazel Analytics i są dostępne tylko dla restauracji w miastach i powiatach, które albo publikują informacje o kontroli online w formacie dostępnym dla Hazel, albo przekazują swoje dane bezpośrednio do Yelp. Wcześniej ponad 60,000 stron biznesowych na Yelp zawierało dane z kontroli zdrowia dostępne bezpośrednio z lokalnych wydziałów zdrowia. Yelp twierdzi, że prawie 70% populacji USA mieszka w jurysdykcjach, w których Hazel zbiera dane.

Program obejmuje obecnie 13 powiatów oraz Chicago i Evanston w Illinois. W samym Chicago użytkownicy mogą zobaczyć dane pochodzące z inspekcji sanitarnych prawie 12,000 stron biznesowych w całym mieście.

Z korzyścią dla konsumentów

Yelp od prawie dekady pracuje nad znalezieniem sposobu na dodanie bardziej kompleksowych danych dotyczących zdrowia do swojej oferty, nazywając to „ogromną wygraną dla konsumentów”.

Początkowo, jak powiedział Luther Lowe, starszy wiceprezes Yelp ds. polityki publicznej, firma uważała, że miasta będą dobrowolnie współpracować, aby ich dane z inspekcji sanitarnych były łatwo dostępne na platformie. Niektóre jurysdykcje, takie jak powiat Los Angeles, zgodziły się na to, ale Lowel dodał, iż aby uwzględnić więcej obszarów, Yelp musiało podjąć bardziej agresywne działania niż początkowo zakładano.

Platforma powołuje się na badanie z 2020 roku opublikowane w Journal of Industrial Economics, w którym stwierdzono, że partnerstwo między Yelp, a miastem Lousville w stanie Kentucky, przyniosło „znaczną poprawę higieny” w restauracjach innych niż sieciowe w mieście. Badanie wykazało również, że w porównaniu z resztą stanu, partnerstwo to „znacząco” zmniejszyło wskaźniki dotyczące ciężkich zatruć pokarmowych w Louisville.

Regularne kontrole

W Chicago restauracje sklasyfikowane przez miejski departament zdrowia jako stanowiące najwyższy poziom ryzyka są rutynowo kontrolowane raz w roku, powiedziała Virginia Castaneda Departamentu Zdrowia Publicznego. Lokale o najniższym ryzyku sprzedają żywność paczkowaną i są sprawdzane mniej więcej raz na rok. Restauracje mogą być również kontrolowane częściej, jeśli departament otrzymuje skargi lub jeśli restauracja nie przejdzie kontroli. Restauracje są zobowiązane do wywieszenia podsumowania wyników swoich kontroli sanitarnych w miejscu widocznym dla publiczności. Jeśli okaże się, że w restauracji występuje „bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia” lub ciągła niezgodność z inspekcjami wydziału zdrowia, jej licencja może zostać zawieszona.

Sam Toia, prezes Illinois Restaurant Association, powiedział, że ma nadzieję, że Yelp zapewni konsumentom dane dotyczące wyników zdrowotnych i naruszeń oraz że platforma będzie aktualizować oceny.
„Kontrola stanu zdrowia to migawka w czasie, nie jest to ogólna ocena tego, co restauracje robią każdego dnia” – powiedział Toia.

jm

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----