Z myślą o młodzieży
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Osiemnastego stycznia w sali bankietowej „Paradise” odbyło się doroczne spotkanie opłatkowe członków i gości Koła Poronin im. Zofii Gracy przy Związku Podhalan.

Uczestników opłatka powitała prezes koła Zofia Ustupska-Bobak, która podziękowała członkom koła za ich uczestnictwo w pracach organizacji i wspieranie inicjatyw charytatywnych oraz złożyła życzenia noworoczne. „Wszystkim członkom Koła Poronin, wszystkim braciom Podhalanom i całej Polonii pragnę przekazać najserdeczniejsze, z głębi serca płynące życzenia zdrowia, szczęścia, pomyślności, sukcesów w życiu osobistym i zawodowym. Niech się spełnią wszystkie plany i marzenia, a Boża Dziecina niech was błogosławi na każdym kroku”.

Duszpasterskiego błogosławieństwa udzielili zgromadzonym ks. Sławomir Kurc i ks. dziekan Robert Łojek. Duszpasterze poświęcili opłatki, którymi goście dzielili się składając sobie świąteczne noworoczne życzenia. Wiceprezes Bronisław Orawiec złożył góralskie powinszowania. Współzałożycielka koła Marianna Ujawary z Kolorado została uhonorowana okolicznościową plakietą z podziękowaniami za wspieranie organizacji oraz trud i pracę włożoną w budowę i działalność organizacji na przestrzeni trzech dekad.

„Dzisiaj na naszym opłatku miałam wielką przyjemność podziękować pani Mariannie Ujwary, która specjalnie na nasz wieczór przyleciała z Kolorado. Pani Marianna od wielu, wielu lat jest sponsorką koła. Chociaż jest tak daleko od nas, to jednak zawsze o nas pamięta. Miała uczestniczyć w jubileuszu 30-lecia koła, ale nie mogła wtedy przylecieć. Teraz jest razem z nami i bardzo się z tego cieszymy” – podkreśliła prezes Zofia Ustupska-Bobak.

W trakcie wieczoru ogłoszony został werdykt komisji stypendialnej, która przyznała dwa stypendia w kwocie po 500 dolarów. Otrzymali je Julia Lasak i Mateusz Ciaranek. Koło dokłada starań, aby w przyszłości były to większe kwoty i samo wyróżnienie zachęcało młodych ludzi do uczestnictwa w życiu wspólnoty organizacyjnej.

„Dajemy młodzieży stypendia, żeby łatwiej im było uzbierać pieniądze na naukę. Resztę wypracowanych w ciągu roku charytatywnej działalności dochodów przeznaczamy na inne potrzeby koła, wspieramy rodzinną miejscowość, fundujemy pomoc osobom będącym w trudnej sytuacji materialnej” – powiedziała wiceprezes Małgorzata Łazarczyk.

Goście opłatka obejrzeli jasełka wystawione przez Szkółkę Pieśni i Tańca przy Zarządzie Głównym Związku Podhalan. Były przedstawione tradycyjne postaci związane z tematyką bożonarodzeniową. Dodatkowo góralska młodzież zaprezentowała się w wiązance tańców góralskich. W imieniu zespołu życzenia uczestnikom opłatka złożył Grzegorz Sarna. Dla najmłodszych kolędników gospodarze przygotowali poczęstunek oraz drobne upominki. Osoby urodzone w styczniu zostały zaproszone do zdmuchnięcia świeczek na torcie i wypicia lampki szampana. Wieczór zakończyła zabawa taneczna.

Tradycyjnie już spotkanie opłatkowe jest doroczną imprezą rozpoczynającą sezon charytatywnej działalności na rzecz rodzinnej miejscowości. Koło wspiera kościół parafialny, szkołę, straż pożarną, zespół folklorystyczny „Harnasie” oraz sporą grupę rodaków, którzy znaleźli się w ciężkiej sytuacji życiowej. Koło od siedmiu lat organizuje imprezę folklorystyczną „Poroniańskie Lato”. „Kilka imprez, tak jak opłatek, msze święte w intencji zmarłych członków koła oraz pikniki są regularnie organizowane. Od siedmiu lat mamy tutaj „Poroniańskie Lato”, folklorystyczną zabawę, która ukazuje tradycje i obrzędy związane z Podhalem.

Na pierwszej edycji został wystawiony spektakl ukazujący góralskie wesele z całymi przygotowaniami, zrękowinami oraz „pytacami” zapraszającymi gości na wesele. To były dwie, a czasami nawet cztery osoby, które na koniach docierały w różne, niekiedy dosyć odległe zakątki Podhala, aby zaprosić członków góralskich rodów do uczestnictwa w takim wydarzeniu jak wesele, które było celebrowane bardzo uroczyście. Nasze imprezy są organizowane na wzór tych w rodzinnym Poroninie, gdzie w minionym roku bawiono się po raz 35” – powiedział wiceprezes Bronisław Orawiec.

Koło Poronin działa od 1987 roku. Od siedmiu lat pracą organizacji kieruje Zofia Ustupska-Bobak, a wiceprezesem od ponad 25 lat jest dr Bronisław Orawiec oraz Małgorzata Łazarczyk. W pracę zarządu zaangażowane są ponadto Anna Szadkowska czuwająca nad protokółowaniem posiedzeń, sekretarz finansowa Anna Skupień i kilka innych osób.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak